Co znajdziesz w artykule?
W czwartek, 28 września minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus gościł w Cukrowni Dobrzelin należącej do Krajowej grupy Spożywczej. Na spotkaniu z plantatorami i pracownikami cukrowni padła ważna deklaracja ze strony KGS – spółka ma skupować kukurydzę.
KGS w liczbach
W trakcie wizyty w Cukrowni Dobrzelin, prezes KGS, Marek Zagórski, podziękował plantatorom buraka cukrowego oraz wszystkim partnerom współpracującym z KGS za długoletnią i owocną współpracę. Jednak to nie jedyne ważne informacje, które padły podczas tego spotkania. Marek Zagórski poinformował, że Krajowa Grupa Spożywcza obecnie współpracuje z ponad 13 tysiącami plantatorów, a liczba rolników, którzy uczestniczą w tej współpracy, wynosi kilkadziesiąt tysięcy. To potwierdza znaczenie KGS w kształtowaniu polskiego sektora rolno-spożywczego.
Odbudowa krajowego handlu
Minister Robert Telus podkreślił, że odbudowa polskiego przetwórstwa i handlu jest obecnie niezbędna. W tym kontekście, Krajowa Grupa Spożywcza planuje rozwijać polską sieć dostaw, obejmującą cały łańcuch żywnościowy, począwszy od pola aż do stołu. Jest to inicjatywa, która ma na celu wzmocnienie krajowej gospodarki i zwiększenie niezależności Polski w dziedzinie żywności.
Skup kukurydzy przez KGS
Najważniejszym ogłoszeniem podczas spotkania było zapowiedziane wejście Krajowej Grupy Spożywczej w skup kukurydzy, który ma się rozpocząć 2 października br. Prezes Marek Zagórski przedstawił podstawowe zasady tego skupu:
- Kukurydzę będzie można dostarczać do depozytu z zaliczką wynoszącą 50 procent ceny obowiązującej w dniu dostawy.
- Rolnicy będą mieli możliwość rozliczenia transakcji w ciągu trzech miesięcy od daty dostawy.
- W przypadku wzrostu ceny kukurydzy w tym okresie, rolnik otrzyma wyrównanie.
- Jeśli cena kukurydzy spadnie, rolnik zachowa cenę z dnia dostawy.
źrodło: MRIRW