poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

KE wydała zgodę na wsparcie finansowe podmiotów skupujących kukurydzę

spot_img

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek (13.10.2023) polski program o wartości około 53,6 mln euro (240 mln zł) mający na celu wspieranie handlu i zakupu kukurydzy w kontekście wojny na Ukrainie.

Program został zatwierdzony zgodnie z tymczasowymi ramami pomocy państwa na wypadek kryzysu w celu wsparcia środków w sektorach kluczowych dla przyspieszenia transformacji ekologicznej i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.

W ramach programu pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się handlem lub skupem kukurydzy. Celem programu jest wsparcie kwalifikujących się beneficjentów, którzy są zagrożeni utratą płynności finansowej w związku z brakiem stabilności na rynku rolnym spowodowanym obecnym kryzysem geopolitycznym” – czytamy w komunikacie.

Komisja uznała, że program jest konieczny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) Traktatu o Funkcjonowaniu UE oraz warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych. Na tej podstawie Bruksela zatwierdziła środek zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa.

Źródło: KE

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x