piątek, 30 maja, 2025

KE obniżyła oczekiwane plony zbóż i rzepaku w Polsce

spot_imgspot_img

KE obniżyła oczekiwane plony zbóż i rzepaku w Polsce w majowym biuletynie MARS (jednostka monitorująca unijne uprawy). Opublikowane 26 maja prognozy plonów średnich większości zbóż i rzepaku zostały obniżone dla Polski, a dla kukurydzy pozostały bez zmian w stosunku do oczekiwań sprzed miesiąca (patrz tabela). Trzeba jednak zauważyć, że raport opiera się na sytuacji pogodowej do 17 -go maja i nie uwzględnia korzystnego wpływu na potencjał plonowania ostatniej fali opadów.

Prognoza plonów średnich pszenicy w Polsce na tle Europy – mapa

Po majowej aktualizacji oczekiwany plon średni pszenicy jest nadal zbliżony jak przed rokiem, a wydajność jęczmienia oczekiwana jest na poziomie lepszym niż w 2024 roku i powyżej średniej 5-letniej.

Na tle średniej dla UE dobrze wypada rzepak i nieźle kukurydza

Porównując się do średniej unijnej, jedynie rzepak powinien plonować w Polsce powyżej średniej dla UE-27. Nieźle na tle UE wypadają oczekiwane plony kukurydzy i pszenżyta (tabela poniżej)

KE obniżyła oczekiwane plony zbóż i rzepaku w Polsce – plony średnie w 2025 roku

Jak majowe prognozy sprawdziły się w 2024 roku ?

Oczywiście opublikowane pod konie maja prognozy mogą i zapewne będą się różnić od ostatecznych szacunków dostępnych po żniwach.

W 2024 roku majowa prognoza okazała się znacznie wyższa od ostatecznych plonów dla większości zbóż. Jednak wydajność z ha kukurydzy i pszenżyta przewyższyła wcześniejsze oczekiwania.

Prognoza plonowania z maja 2024 i ostateczny plon średni w 2024 roku – tabela (dane KE)

Komentarz analityków MARS w sprawie Polski

Polska utrzymujący się niedobór opadów zaczął wpływać na uprawy ozime i jare

„Prawie sezonowe temperatury w całym kraju wspierały już zaawansowany wzrost wegetacyjny upraw ozimych w okresie sprawozdawczym (01.04.2025 – 17.05.2025) i doprowadziły do ​​akumulacji biomasy powyżej przeciętnej, co odzwierciedla zaawansowaną fenologię upraw. Jednakże, podczas gdy opady poniżej przeciętnej stwarzały korzystne warunki do terminowego zakończenia siewu wiosennego, doprowadziły do dalszego pogorszenia warunków wilgotności gleby, szczególnie na południu i północnym zachodzie.

Oczekuje się, że niedobór ten się nasili, ponieważ obecnie przewiduje się tylko niewielkie opady deszczu w ciągu najbliższych dwóch tygodni (prognoza się nie sprawdza!), kiedy uprawy wejdą w stadia reprodukcyjne. Najprawdopodobniej zagrozi to dalszemu rozwojowi upraw ozimych i jarych. W związku z tym nasze prognozy plonów dla upraw ozimych i jarych zostały nieznacznie skorygowane w dół i obecnie są o 1–2% niższe od pięcioletniej średniej.

Opady deszczu są nadal pilnie potrzebne w nadchodzących tygodniach, aby zapobiec poważniejszemu pogorszeniu perspektyw plonów. Prognozy plonów letnich (jarych) pozostają zgodne z trendami historycznymi.”

Źródło: Komisja Europejska

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x