środa, 17 lipca, 2024
spot_img

KE obniżyła lekko prognozę plonów średnich pszenicy i rzepaku w UE

spot_img

Opublikowany 27-maja biuletyn MARS (jednostka KE monitorująca uprawy) zawiera prognozy plonów średnich głównych upraw w skali UE i dla poszczególnych krajów. W porównaniu z kwietniem uśredniona prognoza średniej wydajności dla wszystkich zbóż nie zmieniła się i wyniosła 5,62 t/ha w porównaniu do 5,48 t/ha średnio.

Nieco gorsze prognozy dla plonów pszenicy i żyta, ale lepsze dla pozostałych zbóż

Szczegółowe zestawienie pokazuje, że spadły minimalnie oczekiwania co do wydajności pszenicy (miękkiej i durum), chociaż nadal są one lepsze niż wynosi średnia 5-letnia (patrz tabela). Pogorszyły się też oczekiwania średniego plonu żyta i nie zmieniły (od kwietnia w przypadku pszenżyta).

Prognoza plonowania pozostałych zbóż poprawiła się w skali miesiąca.

Obniżyły się oczekiwania w stosunku do wydajności rzepaku

W przypadku rzepaku perspektywa plonu średniego w UE została obniżona z 3,26 t/ha (przed miesiącem) do 3,21 t/ha. Nadal byłoby to powyżej średniej wynoszącej 3,18 t/ha.

Majowa prognoza plonów średnich w UE-27:

Warunki pogodowe w Europie naznaczone kontrastami

Prognozy plonów na poziomie UE pozostają powyżej prognoz pięcioletnich. Oczekiwania plonów zbóż ozimych poprawiły się w przypadku Hiszpanii i Portugalii, ale zostały obniżone w przypadku Włoch i kilka krajów Europy Zachodniej; jak i dla Węgier, gdzie ogólne perspektywy rentowności pozostają pozytywne.

Wilgotne warunki panują na dużych obszarach Europy Zachodniej podobnie jak w Danii i północnych Włoszech, gdzie występuje duża presja szkodników i/lub opóźnienia w siewach, z potencjalnie negatywny wpływem na plony.

Nagłe zimno w drugiej połowie kwietnia poważnie dotknęły owoce i winnice w kilku częściach Europy, jednak oczekuje się, że szkody w uprawach jednorocznych będą ograniczone. Spadek temperatury był najbardziej wyraźny w południowych i wschodnich Niemczech oraz regionach przygranicznych w Czechach i Polsce, a także w południowej Finlandii.

We wschodnich Niemczech i Polsce zaczął rosnąć deficyt wody i aby utrzymać dotychczasowe pozytywne nastawienie, potrzeba więcej deszczu.

Ciepłe i suche warunki na południu Włoch niekorzystnie wpłynęły na wypełnienie ziarna roślin ozimych.

W Rosji wyraźny deficyt wody połączony z okresami chłodów stworzył niekorzystne warunki dla rozwoju upraw ozimych i spowodował opóźnienia w siewach wiosennych.

W Turcji, oczekiwania plonów zbóż ozimych spadły przez wyraźny deficyt wody w regionach zachodnich oraz okres upałów w południowo-wschodniej części kraju.

Alerty pogodowe w Europie:

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x