wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

KE obniża produkcję zbóż w UE w swojej najnowszej prognozie

spot_img

W prognozie z 30.09.2022 Komisja Europejska oczekuje, że całkowita produkcja zbóż w UE wyniesie w tym roku 273,30 mln ton i będzie o 7,8% mniejsza niż w sezonie 2021/22.

W stosunku do prognoz sprzed miesiąca korekta w górę produkcji pszenicy (+1,1 mln ton) została z nawiązką zniwelowana przez cięcie oczekiwanych zbiorów kukurydzy (-3,8 mln ton) i grupy „inne zboża” (-1,0 mln ton).

W skali roku spadną zbiory wszystkich zbóż z wyjątkiem owsa (+1,9% r/r). Jednocześnie tegoroczna produkcja powinny być o 5,1% poniżej średniej 5-letniej.

Spadek produkcji jest głównie konsekwencją gorszego plonowania w związku z gorącą i suchą pogodą w dużej części Europy. Areał upraw zbożowych pod tegoroczne zbiory jest o 1,4% mniejszy niż rok temu i o 1,3% poniżej średniej 5-letniej. Jednak spadek areału kukurydzy (r/r) sięgnął w skali UE-27 blisko 6%.

Aktualnie zbiory pszenicy miękkiej szacowane są na 128,04 mln ton, czyli o ponad 2% mniej niż rok temu, ale 1,5% powyżej średniej 5-letniej. Druga co do wielkości uprawa unijna – kukurydza – zmniejszy się o 23,7% – r/r, do 55,74 mln ton.

Tegoroczne zbiory jęczmienia oceniane są na 51,91 mln ton, prawie 1% poniżej ubiegłego roku.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x