piątek, 21 lutego, 2025

KE obiecuje lepsze warunki dla rolników – koniec sprzedaży poniżej kosztów?

spot_img

Komisja Europejska ogłosiła, że podejmie działania, aby rolnicy nie byli zmuszani do sprzedaży swoich produktów poniżej kosztów produkcji. Konkretne propozycje w tej sprawie mają zostać przedstawione w najbliższych miesiącach. Nowa strategia rolna UE jest odpowiedzią na rosnące niezadowolenie rolników i protesty, które przetoczyły się przez Europę w ubiegłym roku.

Odpowiedź na protesty rolników

W ostatnich miesiącach rolnicy wielokrotnie manifestowali swoje niezadowolenie, organizując protesty w Brukseli i Strasburgu. Wśród głównych postulatów znalazły się sprzeciw wobec umowy handlowej UE z krajami Ameryki Południowej (Mercosur), rezygnacja z niektórych regulacji Zielonego Ładu oraz zagwarantowanie uczciwego wynagradzania producentów żywności.

Nowa strategia KE ma być odpowiedzią na te postulaty, zapewniając lepsze warunki dla europejskich rolników. – Żywność i rolnictwo są kluczowe dla gospodarki i społeczeństw Europy. Musimy zapewnić rolnikom godne zarobki oraz uczciwą konkurencję na globalnym rynku – powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen.

Koniec sprzedaży poniżej kosztów?

Jednym z kluczowych elementów nowej polityki rolnej ma być zagwarantowanie, że rolnicy nie będą zmuszani do sprzedaży swoich produktów poniżej kosztów produkcji. KE zapowiedziała przegląd dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych, ale nie podała jeszcze szczegółowych rozwiązań.

Od lat rolnicy skarżą się, że ceny skupu produktów rolno-spożywczych nie pokrywają kosztów produkcji, a oni sami mają niewielki wpływ na kształtowanie cen przez pośredników i duże koncerny. Nowe regulacje mają na celu zmianę tej sytuacji i poprawę stabilności dochodów w sektorze rolnym.

Ochrona przed nieuczciwą konkurencją

Kolejnym elementem strategii KE jest zapewnienie europejskim rolnikom ochrony przed nieuczciwą konkurencją spoza UE. Protestujący zwracali uwagę, że podczas gdy oni muszą spełniać rygorystyczne normy środowiskowe i jakościowe, importerzy spoza Unii nie są zobowiązani do ich przestrzegania. KE zapowiada działania, które mają wyrównać szanse i zapobiec osłabianiu pozycji europejskich producentów na rynku.

Zmiany w przepisach o pestycydach

KE zapowiedziała również analizę zakazów stosowania pestycydów oraz ułatwienia w dostępie do biopestycydów. Rolnicy alarmowali, że ograniczenia w użyciu środków ochrony roślin wpływają na ich plony i konkurencyjność. Komisja obiecała wypracowanie kompromisu, który pozwoli na ochronę środowiska, ale jednocześnie nie osłabi sektora rolniczego.

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej

KE podkreśliła także, że przyszła Wspólna Polityka Rolna (WPR) w kolejnym budżecie UE na lata 2028–2035 ma być uproszczona i bardziej dostosowana do potrzeb rolników. Większe wsparcie ma trafić do tych, którzy faktycznie zajmują się produkcją żywności, ze szczególnym uwzględnieniem młodych rolników. Unia ma preferować system zachęt zamiast nakładania kolejnych restrykcji.

Co dalej?

Nowa strategia KE to dopiero początek zmian w polityce rolnej UE. Konkretne propozycje mają zostać przedstawione w najbliższych miesiącach. Rolnicy oczekują, że zapowiedzi KE przełożą się na realne działania, które poprawią ich sytuację ekonomiczną i zapewnią sprawiedliwe warunki konkurencji na unijnym rynku.

źródło: TVN24

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x