poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

KE nie odpuszcza. Proponuje nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu zwierząt

spot_img

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu psów i kotów w UE oraz warunków zwierząt podczas transportu. Ustosunkowała się także do inicjatywy obywatelskiej mającej na celu wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra w UE. Co proponuje tym razem?

Nowe zasady transportu zwierząt

Jeśli chodzi o transport zwierząt, to nowe przepisy mają na celu:

 • ograniczenie czasu podróży,
 • umożliwienie przerw na odpoczynek poza pojazdem podczas długich podróży,
 • Specjalne zasady będą miały zastosowanie do zwierząt przeznaczonych do uboju oraz do zwierząt wrażliwych, takich jak nieodsadzone cielęta i zwierzęta w ciąży
 • zwiększenie minimalnej przestrzeni i dostosowanie do każdego gatunku
 • zakazanie transportu w ekstremalnych temperaturach. Transport w ekstremalnych temperaturach będzie podlegał rygorystycznym warunkom, w tym ograniczeniu transportu wyłącznie do pory nocnej, gdy temperatura przekracza 30 stopni. Ponadto, gdy temperatura spada poniżej 0°C, należy przykryć pojazdy drogowe i kontrolować cyrkulację powietrza w pomieszczeniu dla zwierząt, aby chronić zwierzęta przed narażeniem na działanie chłodu wiatru podczas podróży. Jeżeli temperatura spadnie poniżej -5°C, przy zastosowaniu powyższych środków czas podróży nie powinien przekroczyć 9 godzin
 • Zaostrzone zostaną zasady wywozu żywych zwierząt z Unii, w tym lepsze kontrole w krajach trzecich w celu spełnienia standardów równoważnych z normami obowiązującymi w UE.
 • Wykorzystamy maksymalnie narzędzia cyfrowe ułatwiające egzekwowanie przepisów transportowych (np. pozycjonowanie pojazdów w czasie rzeczywistym, centralna baza danych).

“Lepszy dobrostan zwierząt przynosi korzyści nie tylko samym zwierzętom, ale także konsumentom i rolnikom, ponieważ przyczynia się do tworzenia zrównoważonych systemów żywnościowych i pomaga zapobiegać zagrożeniom dla zdrowia publicznego.” – możemy przeczytać na oficjalnej stronie KE

Dalsza praca przy hodowli zwierząt futerkowych

Europejska Inicjatywa Obywatelska (ECI) „Europa wolna od futer” wezwała do wprowadzenia unijnego zakazu hodowli i sprzedaży produktów futrzarskich . Komisja zleciła Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności przedstawienie opinii naukowej w tej sprawie. Na podstawie tej opinii Komisja podejmie decyzję w sprawie najwłaściwszego działania, a także rozważy inne środki zapewniające dobrostan utrzymywanych zwierząt futerkowych.

Lepszy dobrostan psów i kotów

Poprawa dobrostanu zwierząt tym razem skupia się na handlu psami i kotami. Według informacji przekazanych przez Komisję, w Unii Europejskiej żyje ponad 72 miliony psów i ponad 83 miliony kotów, co przekłada się na szacowaną roczną wartość sprzedaży tych zwierząt na poziomie 1,3 miliarda euro. 

Nielegalny handel zyskuje na sile w ostatnich latach, a niektóre placówki utrzymują zwierzęta w warunkach, które są dalekie od odpowiednich. Nowe przepisy mają na celu ustandaryzowanie norm dotyczących dobrostanu psów i kotów w całej UE, obejmując warunki trzymania, opieki, transportu oraz leczenia w zakładach hodowlanych, sklepach zoologicznych i schroniskach.

 • Po raz pierwszy w całej UE do hodowli, trzymania, opieki i leczenia tych zwierząt będą miały zastosowanie minimalne standardy.
 • Surowe wymogi dotyczące identyfikowalności w połączeniu z automatycznymi kontrolami sprzedaży internetowej pomogą władzom kontrolować hodowlę psów i kotów oraz handel nimi, a kupującym sprawdzić, czy ich identyfikacja i rejestracja są prawidłowe.
 • Państwa członkowskie będą musiały zapewnić szkolenia osobom zajmującym się zwierzętami , a każdy, kto kupi psa lub kota, zostanie poinformowany o znaczeniu odpowiedzialnego posiadania .
 • Przywóz psów i kotów będzie musiał spełniać równoważne standardy dobrostanu.

źródło: commission.europa.eu

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x