czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Jazda na dobrej osi z BPW

spot_img

Całe rolnictwo porusza się na osiach i kręci się na wałach. Jednak to osie mają większe znaczenie, bowiem są podstawą konstrukcyjną wszystkich jeżdżących maszyn. Bez osi nie da się skręcać, przyspieszać ani hamować. Skoro jest to tak ważny element, musi być wykonany z bardzo dobrych materiałów, ponieważ oś przenosi ogromne obciążenie. Na rynku jest kilku producentów osi, a jednym z dostawców do maszyn rolniczych jest firma BPW. Ma ona ogromne doświadczenie w projektowaniu i budowie osi do bardzo skomplikowanych zawieszeń, a jej historia sięga ponad 125 lat.

Osie BPW

Pierwsze osie firmy BPW były stosowane w wozach konnych. Potem zaczęła się przygoda z maszynami rolniczymi i nie tylko, bowiem osie BPW są szeroko stosowane w transporcie ciężarowym. W ofercie znajdują się osie sztywne i skrętne, podzielone na kategorie tonażu, który może przenosić dana oś. Nośność osi zaczyna się od 4 ton, a kończy na 15-16 ton. Wszystko zależy od rozstawu kół i prędkości jazdy – im wyższa prędkość, tym nośność maleje.

Komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Firma BPW sprzedaje osie sztywne bez zawieszenia oraz z zawieszeniem mechanicznym na resorach parabolicznych i pneumatycznym na poduszkach powietrznych. Jest to rozwiązanie stosowane w przyczepach i naczepach do aut ciężarowych, a także w maszynach rolniczych. Kolejnym typem jest zawieszenie hydropneumatyczne oparte na siłownikach hydraulicznych, które oferuje szereg funkcji niedostępnych w zawieszeniu mechanicznym, takich jak poziomowanie pojazdu, zabezpieczające przed wywrotką i znacznie poprawiające komfort jazdy.

Zaawansowane osie o różnym przekroju

Producent osi BPW oferuje osie o różnym przekroju, gdzie im większa nośność, tym większy przekrój belki. Dla małych nośności stosowane są pełne belki osi, natomiast przy większych nośnościach belki są puste w środku, wykonane z dwóch zespawanych ceowników. Takie osie mają ciekawą cechę – nadane wstępne wygięcie, czyli lekkie łukowate podniesienie na środku, które prostuje się pod obciążeniem, co zapewnia równomierne przyleganie kół do powierzchni.

Każda oś jest malowana na kolor czarny (standardowy) w technologii KTL, co jest najlepszym zabezpieczeniem antykorozyjnym. Firma BPW zamawia odkuwki u poddostawców, z których powstają osie, ściśle kontrolowane pod kątem jakości, aby finalny produkt spełniał najwyższe oczekiwania użytkowników. Wszystkie osie do pojazdów rolniczych produkowane są w nowoczesnej fabryce na Węgrzech. 

Na tle konkurencji osie z logo BPW wyróżniają się zaawansowaną technologią wykonania oraz stosowaniem coraz bardziej rozbudowanych układów elektronicznych i czujników. Producenci maszyn budują je coraz większe i cięższe, co stawia wysokie wymagania przed osiami. Firma BPW oferuje bardzo zaawansowane technologie, doceniane w najbardziej ekstremalnych warunkach, np. w wielkich wozach asenizacyjnych, które muszą poruszać się po różnym terenie.

Firma BPW oferuje także osie z napędem hydraulicznym, pozwalające na pracę w ekstremalnych warunkach bez obaw o poruszanie się z ciężarem po nierównym terenie.

Wysoki moment obrotowy na kole powoduje mniejszą degradacje podłoża dzięki zredukowanemu poślizgowi kół napędowych ciągnika oraz zwiększony uciąg cięższych ładunków przez lekkie ciągniki. Napęd hydrauliczny został tak skonstruowany, aby można było wymieniać okładziny hamulcowe bez demontażu silnika hydraulicznego. Oś tego typu jest również przygotowana pod system pompowania opon firmy PTG, a komfort i bezpieczną jazdę zapewniają zamontowane czujniki ABS.

W pojazdach do transportu drogowego szeroko stosowane są obecnie zawieszenia pneumatyczne. Do pojazdów rolniczych firma BPW oferuje również zawieszenie pneumatyczne BPW AGRO Air 9000, które zapewnia zwiększony komfort jazdy w warunkach drogowych i terenowych, zmniejszenie degradacji podłoża przez równomierny rozkład obciążenia oraz stałą wysokość jazdy przy zmiennych warunkach. Zastosowano w nim pojedyncze ramię resoru o szerokości 70 mm, dedykowane dla osi o nośności 9000 kg.

Dla bardziej wymagających użytkowników firma proponuje  BPW AGRO Hub, umożliwiające łatwe i szybkie sprawdzenie przebiegu i masy ładunku dzięki komunikacji przez szynę danych ISOBUS oraz aplikacji umożliwiającej odczyt danych. Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem oferowanym przez BPW jest AGRO FlexFrame – kompletne podwozie z elektro-hydraulicznym systemem sterowania, stosowane w podwoziach na zawieszeniu tandem lub tridem. W przypadku tridem, pierwsza i trzecia oś są skrętne i wyposażone w siłowniki hydrauliczne, co umożliwia używanie ich jako osie sterowane hydraulicznie lub nadążne.

W układzie elektronicznym stosowanym w osiach skrętnych znajdują się czujniki kąta skrętu, zamontowane na górze zwrotnic. Mierzą one skręt koła, co pozwala na odpowiednie sterowanie podwoziem. Systemy takie jak Mobil Elektronic, wymagające czujników na osi, umożliwiają operatorowi sterowanie podwoziem w taki sposób, aby poruszało się jak krab. Oprócz tego, na osiach znajdują się czujniki prędkości, które mierzą ten parametr od prędkości 1 km/h, co jest przydatne np. przy opryskiwaczach, gdzie do komputera sterującego dawką oprysku potrzebna jest informacja o prędkości jazdy.

Po więcej informacji odwiedź stronę polskiego przedstawicielstwa producenta.

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x