wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Jakie są trudności w hodowli kukurydzy i jakie rozwiązania się stosuje?

spot_img

Hodowla roślin jest żmudnym i czasochłonnym procesem, który wymaga kilku lat pracy przed wprowadzeniem nowej odmiany do oferty firmy nasiennej. Kukurydza jest wdzięcznym obiektem prac hodowlanych, a jej proces udoskonalania odmian jest niezwykle efektywny, jednak hodowcy muszą stawić czoła różnym wyzwaniom, zanim osiągną pożądany efekt. Jakim konkretnie?

Jakie są trudności w hodowli kukurydzy i jakie rozwiązania się stosuje?
zdj: Archiwum AP

Hodowcy muszą przewidzieć zmiany z wyprzedzeniem

Aby nadążyć za rosnącymi wymaganiami rolników, nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi, a także i uwarunkowaniami rynkowymi, hodowcy muszą przewidzieć te zmiany z dużym wyprzedzeniem.  W hodowli roślin uprawnych, prace nad odpornością mają duże znaczenie, polegają one na uzyskaniu odmian tolerancyjnych na konkretne patogeny lub czynniki abiotyczne. Dzięki temu można zmniejszyć użycie środków ochrony roślin lub całkowicie je wyeliminować, co redukuje koszty produkcji oraz wpływa pozytywnie na środowisko naturalne. W przypadku kukurydzy ziarnowej, celem hodowców jest uzyskanie roślin, które szybko oddają wodę w końcowym etapie dojrzewania, co redukuje koszty suszenia. Natomiast w przypadku kukurydzy kiszonkowej, hodowcy skupiają się na poprawie parametrów jakościowych biomasy, takich jak efekt Stay-Green, który wydłuża okno zbioru kiszonki zachowując optymalne parametry jakościowe.

Uniezależnienie od warunków atmosferycznych – priorytet hodowców kukurydzy

Największym jednak wyzwaniem dla hodowców kukurydzy jest maksymalne uniezależnienie plonowania od warunków atmosferycznych, które obecnie stanowią główne zagrożenie dla upraw. Wiosenne chłody i letnie susze ograniczają plony, a niedobór wody w glebie w Polsce pogłębia się, szczególnie latem, gdy kukurydza ma największe zapotrzebowanie na wodę podczas kwitnienia. Okresowe susze prowadzą do słabszego zapylenia kolb, gorszego zaziarnienia i mniejszej masy tysiąca nasion. Dlatego ważne jest, aby rośliny miały silne, dobrze rozwinięte korzenie, które efektywnie penetrują głębsze warstwy gleby oraz by proces kwitnienia był dobrze zsynchronizowany, a fotosynteza przebiegała wydajnie. Na rynku są dostępne hybrydy kukurydzy o podwyższonej tolerancji na wysoką temperaturę i okresowe niedobory wody w glebie.

Field Shield: kompleksowe rozwiązanie dla minimalizacji ryzyka w uprawie kukurydzy

Ze względu na fakt, że warunki atmosferyczne są uważane przez rolników za największe zagrożenie dla upraw, firmy nasiennicze skupiły się na opracowaniu kompleksowych rozwiązań, które pomogą zminimalizować to ryzyko. Field Shield to program, który łączy wysoką wydajność i stabilność plonowania z podwyższoną tolerancją na stresy abiotyczne, takie jak wysokie temperatury w trakcie kwitnienia czy okresowe susze. DKC3595 (FAO 240-250), mieszaniec średniowczesny, jest przykładem odmiany, która należy do tego programu. Jest to bardzo plenna odmiana, która świetnie radzi sobie w trudnych warunkach uprawowych, również na słabszych glebach. Posiada silny początkowy wzrost, dobrze znosi okresowe susze, nie ulega przewróceniu i ma niską wilgotność ziarna w czasie zbioru.

Tego rodzaju rozwiązania powstały dzięki dokładnej analizie i ocenie wartości ekonomicznej różnych odmian kukurydzy, uwzględniającej wiele różnych kryteriów, które wcześniej nie były brane pod uwagę. Ze względu na zmieniające się otoczenie i warunki produkcji, hodowcy muszą skoncentrować swoje wysiłki na wytworzeniu odmian spełniających rosnące wymagania producentów rolnych. Warto zainteresować się takimi systemowymi rozwiązaniami oferowanymi przez firmy nasienne, aby zwiększyć opłacalność produkcji kukurydzy.

źródło: Opracowanie na podstawie materiału Anny Rogowskiej “ Wyzwania hodowców kukurydzy”

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x