wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Jakie są perspektywy dla rynku mięsa? Koszty produkcji odegrają kluczową rolę w 2023 r.

spot_img

Ciężki rok 2022 mamy już za sobą. Przyniósł on rollercoaster cen, stresu i niepewności. W 2023 można oczekiwać złagodzenia nastrojów na rynkach rolnych oraz spadku popytu, który może przełożyć się na spadki cen. Swoimi prognozami podzielili się analitycy PKO w najnowszym Agro Nawigatorze. Jakie perspektywy czekają sektor rolno-spożywczy w 2023 roku?

Jakie są perspektywy dla rynku mięsa? Koszty produkcji odegrają kluczową rolę w 2023 r.
zdj: Archiwum AP

Ceny wołowiny konsekwentnie będą spadać 

Złoty czas na rynku wołowiny dobiega końca. Obecnie znajduje się on pod dużym wpływem wzrostów produkcji u głównych światowych eksporterów. Z danych Eurostatu wynika, że uboje bydła w 3 kwartale 2022 w UE zmalały o 3,1% r/r po spadkach o 0,8% r/r i 0,4% r/r odpowiednio w 1 i 2 kwartale ub. roku. W 2023 możliwa jest stabilizacja unijnej produkcji. Niemniej, KE prognozuje, że unijna produkcja wołowiny w kolejnych latach (do 2032) zmniejszać się będzie w średniorocznym tempie 0,9%. Jednym z ważniejszych czynników oddziałujących na spadki produkcji w średnim okresie jest niepewność związana z planowanymi zmianami w unijnej polityce rolnej dla rolnictwa po 2023 r.

Przeciętna krajowa cena skupu bydła w listopadzie osiągnęła poziom 10,9 zł/kg, co oznaczało wzrost o 16% r/r. Jednak dynamika cen wyraźnie wyhamowywała w stosunku do poprzednich miesięcy, co w dużym stopniu wpisywało się w schłodzenie koniunktury na światowym rynku wołowiny. Dynamika roczna cen obniża się również ze względu na wygasanie efektu zwiększonego popytu w HoReCa, który w 1 kwartale 2022 r. sprzyjał utrzymywaniu się wysokiej dynamiki (niska baza odniesienia w 1h21, kiedy obowiązywały ograniczenia pandemiczne).

Analitycy w Agro Nawigatorze oceniają, że przeciętna cena skupu bydła w 2023 będzie niższa o co najmniej 8% r/r. Spadek, z jednej strony będzie konsekwencją zmniejszenia presji podażowej (głównie na świecie, ale także w UE, m.in. wskutek poprawy sytuacji dochodowej producentów), a z drugiej strony prawdopodobnego obniżenia się popytu, który wiąże się z oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym. Spadek siły nabywczej konsumentów w warunkach wysokiej inflacji ograniczać może zakupy produktów droższych, do których należy wołowina, oraz wydatki w kanale HoReCa.

Ceny drobiu będą wyższe, ale tylko nieznacznie

Z danych Eurostatu wynika, że produkcja drobiu w Polsce, mierzona masą ubojów, w przez 3 kwartały 2022 r. zwiększyła się o 7,7% r/r. Za większość wzrostu odpowiadał okres od kwietnia do lipca, kiedy produkcja silnie odbudowywała się po ubiegłorocznych spadkach, wywołanych grypą ptaków. Od września notuje się już spadki ubojów w relacji rocznej, głównie dotyczy to indyków. Przy zmniejszonym zasięgu grypy ptaków, przyczyn spadków można upatrywać w rosnących kosztach produkcji. Obawy związane z rosnącymi kosztami ogrzewania kurników, mogły ograniczyć wstawienia. Na dodatek presja kosztów po stronie pasz wciąż była wysoka. Co więcej, wciąż kontynuowany jest spadek produkcji drobiu u najważniejszych producentów w UE. Głównie we Francji (-10% r/r w 3q22), Niemczech (-3,7%), Włoszech (-14%) czy też na Węgrzech (-12%), gdzie grypa ptaków mocno uszczupliła podaż.

Przeciętna cena skupu drobiu w lis’22 była wyższa o 52% r/r, choć w większym stopniu niż ceny kurcząt (+40% r/r) wzrosły ceny skupu indyków (+70% r/r). Tzw. „afera paszowa” odbiła się ujemnie na cenach mięsa, jednak jej wpływ na rynek był jedynie krótkookresowy. Wyniki finansowe w przetwórstwie mięsa drobiowego w 3q22 wciąż były dobre. Według PONT wynik finansowy branży PKD 10.12 w 3q22 wzrósł o 114% r/r. W 4q22 relacje cen mięsa do cen żywca uległy jednak pogorszeniu (firmom coraz trudniej przenosić wyższe ceny drobiu na odbiorców), co sugerować może nawet spadki zysków w relacji rocznej.

Oczekuje się, że przeciętna cena skupu drobiu w 2023 ukształtuje się na poziomie nieznacznie wyższym niż w 2022 (zmiana w zakresie od -4% do +6% r/r). W 1 kwartale 2023r. ceny zanotują spadki r/r, niemniej spadki produkcji będą utrzymywać je na podwyższonym poziomie. Wysoki poziom inflacji oraz spowalniająca gospodarka będą czynnikami oddziałującymi w kierunku spadków konsumpcji. Drób może zyskać względem droższej wieprzowiny i wołowiny w czasie spowolnienia, niemniej, popyt na droższe elementy tuszki może się obniżyć. Spadek zapotrzebowania może dotyczyć w dużej mierze sektora HoReCa, gdyż konsumenci mogą ograniczać wydatki na gastronomię.

Na rynku wieprzowiny nadal będzie niepewnie

Z danych Eurostatu wynika, że w 3q22 spadki produkcji trzody chlewnej w UE pogłębiły się – uboje świń były niższe o 7,1% r/r wobec spadku o 3,9% r/r w 2q22. Największe obniżki dotyczyły Niemiec, Polski, Danii oraz Hiszpanii, która przez dłuższy czas broniła się przed spadkami. Ograniczenia w unijnej produkcji przekładają się na wzrosty cen na rynku żywca. Według GUS przeciętna cena skupu trzody chlewnej w listopadzie wyniosła 7,43 zł/kg i była wyższa o 74% w relacji rocznej. Wzrosty cen doprowadziły do poprawy opłacalności chowu świń – relacja cen skupu do cen mieszanki pełnoporcjowej wzrosła o 26% r/r do poziomu wyższego (+1,6%) od średniej wieloletniej.  Podwyżki cen żywca przekładają się naturalnie na wzrost kosztów w przetwórstwie mięsa czerwonego. Przychody branży w 3q22 nie nadążały już za wzrostami cen surowca. Odnotowany w 3q22 spadek wyniku finansowego branży PKD 10.11 aż o 52% r/r może wskazywać na narastający problem bariery popytowej.

W związku z powyższym analitycy z PKO oczekują, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej w 2023 wzrośnie w stosunku do 2022 o 2-11%, choć już w drugim kwartale 2023 r. może przynieść spadki w relacji rocznej o 4-15%. Niewykluczony spadek cen pasz może złagodzić presję kosztową w produkcji żywca, jednak silne podwyżki cen nośników energii i duża niepewność na rynku powstrzymają ewentualne duże zmiany w podaży co najmniej do końca 1 kwartału br. Spadek siły nabywczej konsumentów w warunkach wysokiej (choć prawdopodobnie spadającej) inflacji i oczekiwanego spowolnienia gospodarczego będzie oddziaływał negatywnie na konsumpcję wieprzowiny – wysokie ceny mogą nie być akceptowalne dla konsumentów. Zmaleć może popyt w HoReCa, z uwagi na możliwe ograniczenie wydatków na gastronomię.

źródło:AgroNawigator

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x