sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Jak zrobić paszę dla kur? Poradnik

spot_img

Odpowiednie żywienie drobiu jest kluczowe zarówno dla jakości jaj, jak i samego mięsa. Dawki pokarmowe i pasza dobierane są do odpowiednich etapów życia kurczaków w hodowli. O doborze decyduje również sam kierunek hodowli, w zależności czy prowadzimy fermą z myślą o produkcji jaj czy mięsa. Bez wyjątków, zawsze należy zadbać o prawidłowy poziom białka i witamin z żywieniu zwierząt. Na rynku istnieje wiele firm paszowych, oferujących już zbilansowane dawki do każdej grupy ptaków. Mimo to, każdy producent rolny może sam wytworzyć paszę, przy czym musi pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach dotyczących żywienia drobiu i ich zapotrzebowania na składniki pokarmowe.

Pasza dla kur – dopasuj do etapu życia zwierząt i pory roku

Pasza dla drobiu, w tym przypadku dla kur, różni się strukturą w zależności od etapu ich życia. Pisklętom podaje się pasze w postaci drobnej kruszonki. W miarę wzrostu piskląt kruszonkę stopniowo zmienia się na grubszą. Z kolei starszym kurom podajemy paszę w formie granulek, niezależnie czy jest to kura nioska czy brojler. Tutaj warto zaznaczyć, że paszę należy odpowiednio dobrać nie tylko do wieku kur, ale także czynników środowiskowych, jaką jest temperatura powietrza. W ciepłe dni ptaki pobierać będą mniejszą ilość paszy a większą ilość wody, natomiast zimą będzie odwrotnie. Zauważymy większy pobór paszy. W takim przypadku istotną rolę odegra hodowca, który powinien odpowiednio dopasować dawkę pokarmową ptaków tak, by niezależnie od panującej temperatury zaspokoić potrzeby energetyczne i białkowe w swojej hodowli.

Mieszanka dla kur – pamiętaj o odpowiednich dodatkach

Jeśli mowa o samodzielnym przygotowaniu paszy dla kur, należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór zbóż i dodatków paszowych. Taka mieszanka nie tylko powinna zawierać odpowiednio zbilansowany poziom białka czy witamin, ale również należy pamiętać o dodatkach roślinnych takich jak: pasza rzepakowa czy arachidowa. Wskazane są dodatki przetworów mlecznych (białko serwatki, proszek z maślanki, świeże mleko), dodatki aminokwasów, minerałów i witamin. Wiele firm paszowych dysponuje gotowymi produktami, które z łatwością możemy wtrącić do przygotowanej przez nas paszy dla drobiu. Dodatkowo, odpowiednio zbilansowana dawka dla kur w swoim składzie powinna zawierać fosfor, żelazo, wapń, sód miedź oraz cynk, a w okresie zimowym zwróćmy uwagę na odpowiedni poziom witamin w paszy, w szczególności witaminy A, D2, D3 i B12. Jeśli boimy się ryzyka, że podamy zbyt małą porcję witamin, bądź je przedawkujemy je w diecie kurcząt, możemy skorzystać z dostępnych na rynku produktów, o odpowiednio zbilansowanym składzie niezbędnych składników pokarmowych.

Karma dla kur a rośliny okopowe i zielonki

Dodatkowo, przygotowując paszę dla kur można wtrącić rośliny okopowe oraz ruty poekstrakcyjne (otrzymywane z nasion roślin oleistych). W swoim składzie zawierają znaczącą ilość białka, a przede wszystkim nie są włókniaste. W produkcji paszy sprawdzą się również zielonki-susz z letnich zielonek. Powstaje on z takich ziół jak pokrzywa, lucerna, kończyna, krwawnik oraz mniszek lekarski. Są one bogate w białko, witaminy i sole mineralne. Pomagają w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia paków, poprawiają nieśność (w przypadku kur niosek), oraz wpływają na barwę żółtka.

Pasza dla drobiu i fitaza

Chcąc wzbogacić naszą paszę dla kur w mieszanki uzupełniające, zwróćmy zawsze uwagę na zawartość fitazy. Enzym ten pozwala lepiej wykorzystać fosfor, wapń oraz inne składniki mineralne pochodzenia roślinnego. Dzięki obecności fitazy, możemy zmniejszyć ilość dodatków mineralnych w naszej paszy. Co więcej, enzym ten przyczynia się do mniejszego wydalania fosforu z odchodami, dzięki czemu jest niższe zanieczyszczenie środowiska oraz lepsza jakość ściółki. Pamiętajmy również, że posiłkując się gotowymi dodatkami paszowymi, zwróćmy uwagę na wiek naszych ptaków oraz ukierunkowanie produkcji, tak aby zwierzęta w każdym wieku, niezależnie czy są to kury nioski czy brojlery miały w pełni zbilansowane dawki pokarmowe zaspokajające ich potrzeby.

Pasza dla kur niosek – jak zrobić?

Odpowiednie żywienie kur niosek jest kluczowe, jeśli chcemy uzyskać jak najlepszej jakości jaja. Aby uzyskać wysoką nieśność naszych kur podawajmy im dobrze zbilansowaną dawkę pokarmową, oraz nie wprowadzajmy gwałtownych zmian żywieniowych w naszym stadzie hodowlanym. Pasza dla kur niosek w swoim składzie powinna zawierać składniki wysokoenergetyczne, białko, lekko strawne włókno, minerały i witaminy. Do paszy dodajemy również całe ziarna zbóż, które ułatwią rozdrobić pokarm w żołądku zwierząt, jednocześnie chroniąc kury przed przedostaniem się bakterii do dalszych części przewodu pokarmowego. Dla hodowli niosek najodpowiedniejszą paszą będzie ta, o sypkiej postaci. Nie powoduje ona kanibalizmu i pterofagii. Same składniki mineralne powinno podawać się ptakom w postaci większych cząsteczek, aby kury nie pomijały ich podczas pobierania paszy.

Składniki mieszanki dla kur niosek

Podstawą paszy dla kur niosek są zboża. Dzięki dużej zawartości węglowodanów zaspokajają potrzeby energetyczne naszej hodowli. W białko najbogatsze będą pszenica, pszenżyto oraz kukurydza, która dodatkowo zawiera karoten, wpływający na kolor żółtka. Gorzej strawne, oraz mniej zasobne w białko są ziarna jęczmienia, decydując się na jego obecność w paszy postarajmy się by była to odmiana bezostna. Poprawiając nieśność naszych kur, sięgnijmy również po kiełkowane ziarno jęczmienne i owsiane, które są bogate w witaminę E. Hodowcom kur niosek nie zaleca się skarmiania ptaków żytem, ponieważ może ono być przyczyną problemów trawiennych co skutkować będzie biegunką. Pasza dla niosek powinna także zostać uzupełniona o pasze pochodzenia zwierzęcego (mączka rybna), dodatki mineralne oraz dodatki paszowe zawierające w swoim składzie enzymy ułatwiające trawienie, premiksy mineralno-witaminowe oraz aminokwasy.

Karma dla brojlerów – kluczowe elementy

Pasza dla brojlerów występuje w trzech do czerech wariantach dostosowanych do wieku zwierząt. W swoim składzie zawiera głownie zboża takie jak kukurydza, pszenica czy pszenżyto, rzadziej owies lub jęczmień. Potrzeby białkowe są zaspokajane przez komponenty roślinne np.: soja, rzepak. Dodanie słonecznika do dawki pokarmowej stanowi źródło tłuszczu w mieszance. Ponadto, w żywieniu brojlerów używa się dodatków paszowych – witamin, minerałów, aminokwasów oraz enzymów wspomagających trawienie.

Jak samodzielnie przygotować paszę dla brojlerów?

Chcąc samemu stworzyć paszę dla brojlerów musimy przestrzegać kilku zasad. W swoim składzie powinna zwierać około 70% ziaren zbóż. Mogą to być pszenżyto, pszenica bądź kukurydza. Białko powinno stanowić blisko 20% składu paszy. Jest to głownie soja, rzepak, nasiona roślin oleistych. W dawce niezbędne są również dodatki odżywcze takie jak probiotyki, witaminy czy minerały, które oscylują na poziomie 10% w paszy dla brojlerów. Samą dietę układa się według potrzeb zwierzęcia w każdym etapie jego życia, tj.: prestarter, starter, grower i finisher. Mieszanka prestarter to pasza dla kurcząt w pierwszych dniach ich życia (rozpoczyna się zaraz po wykluciu). Stosuje się ją najczęściej do 5 dnia życia. Wpływa na prawidłowe zresorbowanie pęcherzyka żółtkowego. Charakteryzuje ją mniejsza zawartość białka i energii od mieszanki starter. Mieszanka starter jest stosowana od 5 do 14 dnia życia. Tutaj kurczęta mają najwyższe zapotrzebowanie na białko, wapń, fosfor i lizynę ze wszystkich faz. Następną mieszankę jaką stosujemy jest grower. Podawany od 14 dnia życia do 7 dni przed ubojem. Jest tam mniej białka ogólnego, przy jednoczesnym wyższym poziomie energii metabolicznej. Finiszer stosuje się od 7 dnia przed ubojem do momentu uboju brojlera. Cechuje ją zmniejszona zawartość białka w dawce i zwiększana ilość energii.

Podsumowanie

Niezależnie od kierunku naszej produkcji, czy posiadamy kurczęta brojlery czy kury nioski musimy przestrzegać norm żywieniowych zależnych od wieku i kierunku produkcji stada. Jeśli chcemy mieć pełną kontrolę nad tym, co jedzą nasze zwierzęta bez problemu jesteśmy w stanie samodzielnie przygotować paszę dla zwierząt. Pamiętajmy jednak, każdy błąd żywieniowy niesie za sobą negatywne skutki dla całej produkcji gospodarstwa. Zanim zaczniemy skarmiać kury własnoręcznie zrobioną paszą upewnijmy się, że pokryje ona wszystkie niezbędne potrzeby bytowe zwierząt. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy odpowiednio zbilansowaliśmy dawkę pokarmową sięgnijmy porady fachowca – żywieniowca, bądź skorzystajmy z szerokiego wyboru pasz i dodatków paszowych jakie oferuje nam polski rynek.

Ernest Chrząszczewski
Ernest Chrząszczewski
Ukończyłem zootechnikę na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, godząc dzienne studia z weekendową pracą. Pierwsze kroki w zawodzie stawiałem w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu na stanowisku specjalisty ds. ekonomiki. Ukończyłem wiele branżowych kursów i szkoleń, a także miałem okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach związanych z rolnictwem.

Napisz komentarz

1.4 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
10 miesięcy temu

Finansowanie paszy to obliczanie dawki pokarmowej i zapotrzebowania na białko tłuszcze węglowodany i dodatki mineralno- witaminowe.
W artykule napisano o tym co każdy drobiarz już wie. Czytanie strata czasu.

Dawid
10 miesięcy temu

Podstawą do zrobienia właściwej paszy jest program komputerowy do bilansowania receptur paszowych.
Ja używam rodzimy OptiPasz i jestem bardzo zadowolony

Marcin
Marcin
4 miesięcy temu

oczywiście jak zrobić paszę samemu? tak opisane że samemu nie zrobisz. A może Panie kolego napiszesz Pan orientacyjne proporcje kukurydzy, pszenicy, owsa jęczmienia, popiołu, suszu z pokryw itd. Kiedyś kury to jadły i jajka były.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

3
0
Would love your thoughts, please comment.x