Główny Lekarz Weterynarii przekazał zbiorczą informację o aktualnej sytuacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i na Ukrainnie, pod kątem występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).
Sytuacja jest poważna
Jak informuje GLW, w chwili obecnej w Europie odnotowuje się znacząca ilość zachorowań u drobiu, a także u ptaków dzikich. Najwięcej ognisk HPAI u drobiu stwierdzono we Francji (132 drób, 1 ptaki dzikie) i w Niemczech (18 drób). Natomiast najwięcej przypadków tej choroby u dzikiego ptactwa odnotowano w Niemczech (49) i w Danii (10). Miejsce trzecie w zestawieniu zajmuje Polska (7 drób, 2 ptaki dzikie). A sytuacja w innych notowanych krajach wygląda następująco: Węgry (3,1), Niderlandy /Holandia/ (1,0), Szwecja (3.2), Dania (1,10), Finlandia (0,1), Litwa (1,3), Belgia (0,3), Czechy (0,1), Słowacja (0,1), Rumunia (0,4), Włochy (0,1), Hiszpania (0,1), Irlandia (0,7), Irlandia Północna (2,0), Wielka Brytania (0,0), Ukraina (2,0).
Stabilna sytuacja w Polsce
I mimo, że Polska zajmuje wysokie miejsce w powyższej klasyfikacji, to sytuację w naszym kraju specjaliści określają jako stabilną. GLW podsumowuje, że przyczyniają się do tego działania prewencyjne i przeciwepizootycze prowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną, a także nadzór sprawowany nad gospodarstwami utrzymującymi drób. Główny Lekarz Weterynarii wskazuje też na pozytywny wpływ monitoringu biernego choroby rozumianego jako poszukiwanie padłych ptaków i przekazywanie ich do badań laboratoryjnych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Podkreśla się też, że zarówno diagnostyka choroby jak i jej zwalczanie w Polsce opierają się o standardy prawa Unii Europejskiej i krajowego.
Powyższe zestawienia obrazują sytuację epizootyczną w poszczególnych państwach Europy w okresie od 1 do 21 stycznia 2021 roku.
Źródło: GIW
Foto: Pixabay