sobota, 24 lutego, 2024

Jak to jest z tą cyfryzacją w ARiMR? Wiele niejasności i utopiony kapitał

spot_img

W teorii, postęp technologiczny powinien ułatwiać wiele spraw. Niestety, w praktyce Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie udaje się skutecznie wykorzystać nowych technologii. Nawet w prostych kwestiach, takich jak składanie wniosków o dopłaty, jej cyfrowe platformy regularnie ulegają awariom. Wokół działań ARiMR pojawia się coraz więcej niejasności, na które redaktorzy radia ZET próbowali znaleźć odpowiedzi. 

Nieudany kontrakt z DXC Technology kary nie będzie?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) stoi obecnie w obliczu wyzwań związanych z modernizacją systemów informatycznych. W ostatnich miesiącach agencja skoncentrowała się na analizie kontraktu z firmą DXC Technology, wartego imponujące 110,3 mln zł brutto, który został rozwiązany z powodu niewywiązania się z umowy. Pytania dotyczące ewentualnej kary umownej pozostają jednak bez odpowiedzi, a proces analizy prawnej wciąż trwa.

Radio Zet podjęło próbę skontaktowania się z ARiMR w celu uzyskania informacji na temat postępu analizy i działań podjętych w ramach tego procesu. Niestety, redaktorzy nie uzyskali odpowiedzi, co pozostawia wiele kwestii bez wyjaśnienia, w tym także pytanie o status zatrudnienia prezesa Agro Aplikacje, który miałby uniezależnić ARiMR w zakresie usług IT.

ARiMR wprowadza Agro Aplikację. Wątpliwości co do niezależności nowego podmiotu

Dotychczasowy proces cyfryzacji ARiMR był pełen trudności, a ostatnie dwa lata zaznaczyły się kilkoma poważnymi awariami systemów. W odpowiedzi na te problemy, w październiku 2022 roku ARiMR utworzyła spółkę Agro Aplikację, mającą przyczynić się do rozwoju nowego oprogramowania. Jak czytamy w reportażu Radia Zet, okazuje się, że odpowiedzialność za rozwój spoczywa w dużej mierze na pracownikach przeniesionych z ARiMR, co budzi pewne wątpliwości co do rzeczywistej niezależności nowego podmiotu.

Nieoficjalnie RadioZet dowiedziało się, że, szef Agro Aplikacji, Dariusz Olkiewicz, nadal posiadał etat w ARiMR po objęciu stanowiska prezesa w nowej spółce. ARiMR odmówiła komentarza w tej sprawie, argumentując ochroną prywatności i kwestiami formalnymi.

W praktyce Agro Aplikacje wciąż nie są gotowe do samodzielnego tworzenia i rozwijania systemów informatycznych dla ARiMR, a prywatne firmy wciąż pełnią kluczową rolę w obszarze cyfryzacji. Po rozwiązaniu kontraktu z DXC Technology, zadania te przejęła firma Asseco, która utrzymuje cały system. RadioZet wskazało, że rolnicy nie napotykają już na problemy z działaniem aplikacji, jednak sama jakość świadczonych usług pozostawia wiele do życzenia. Nasi informatorzy dostarczyli nam informacji sugerujących, że mimo pozornego rozwiązania problemów, nadal zdarzają się incydenty w funkcjonowaniu systemu.

Mimo pasma niepowodzeń, ARiMR jest zadowolona z pracy Agro Aplikacji

Bartosz Czerniak, rzecznik Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”, zauważa, że system jest mało intuicyjny, co wpływa na ergonomię pracy. Grzegorz Ignaczewski z Agraves podkreśla natomiast, że jakość aplikacji oferowanych przez ARiMR jest niska, co potwierdzają poważne problemy z funkcjonowaniem kluczowych narzędzi dla rolników.

Dodatkowo, informator radia ZET donosi o trudnościach Agro Aplikacji i Departamentu Zarządzania Informatyką ARiMR w realizacji powierzonych obowiązków. Zdaniem ekspertów, obecność “partyjnych żołnierzyków” i brak specjalistów wpływają negatywnie na efektywność działań. Mimo to ARiMR twierdzi, że jest zadowolona z pracy Agro Aplikacji.

Przed ARiMR stoi teraz zadanie wdrożenia ambitnych projektów, takich jak przetarg na Portal Rolnika czy budowa Centralnego Systemu Obsługi Beneficjenta. Jednak wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, w tym kwestia ewentualnych kar dla firmy DXC Technology. Analiza prawna wciąż trwa, a rolnicy wyczekują na poprawę jakości usług cyfrowych, które odgrywają kluczową rolę w nowoczesnym rolnictwie. 

źródło: RADIO ZET

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x