środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Inwestycje na obszarach Natura 2000

spot_img

Do 30 grudnia br. trwa nabór wniosków o przyznanie wsparcia na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000″ z dofinansowaniem z unijnych funduszy w ramach PROW na lata 2014-2020. 

Nawet 500 tysięcy złotych 

Refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (natomiast w przypadku młodego rolnika – 60 proc.). Limit pomocy przypadający na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo wynosi maksymalnie 500 tys. zł.
Wysokość wsparcia zależy od rodzaju realizowanej inwestycji. W przypadku budowy lub modernizacji budynków inwentarskich lub adaptacji innych budynków na budynki inwentarskie można otrzymać maksymalnie 500 tys. zł.
Natomiast w przypadku realizacji pozostałych inwestycji, np. zakupu maszyn do utrzymania trwałych użytków zielonych, urządzeń do pojenia zwierząt czy przechowywania pasz można ubiegać się o wsparcie do 200 tys. zł.

Uprawnienia od 1 hektara 

O tę formę wsparcia może się ubiegać rolnik, jeżeli m.in. w gospodarstwie, którego jest posiadaczem, łączna powierzchnia trwałych użytków zielonych i pastwisk trwałych położonych
na obszarze Natura 2000 wynosi co najmniej 1 ha. Pomoc ma ułatwiać prowadzenie działalności rolniczej w zgodzie z podwyższonymi standardami środowiskowymi obowiązującymi na tych cennych przyrodniczo terenach.

Wymagania względem inwestycji

Wsparcie przyznaje się na inwestycje, które przyczynią się m.in. do utrzymania i wykorzystania w gospodarstwie trwałych użytków zielonych położonych na obszarze Natura 2000. Przy czym inwestycje te nie mogą negatywnie oddziaływać i stać w sprzeczności z celami ochrony obszaru Natura 2000. Nie mogą też być sprzeczne z działaniami ochronnymi prawnie ustalonymi dla obszaru Natura 2000 na którym jest położone gospodarstwo, a także wymogami, które ujęto w planach zadań ochronnych lub w planach ochrony (jeśli plany takie zostały ustanowione).

Wnioski i terminy

Nabór trwa do 30 grudnia 2020 r. Wnioski przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.


Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x