środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Innowacyjne podejście do doradztwa

spot_img

Innowacja- Doradztwo- Partnerstwo to trzy fundamenty firmy Timac Agro Polska. Podczas konferencji, która odbyła się w dniu 6 listopada, zaprezentowane zostało innowacyjne podejście do doradztwa proponowane przez firmę. Program „Top Serwis” to nic innego jak profesjonalne doradztwo rolnikom, które polega na specjalistycznych serwisach polowych przeprowadzanych w newralgicznych momentach wegetacji. Dzięki takiemu podejściu producenci rolni mogą liczyć na wsparcie doradców w istotnych momentach dla budowania plonu przez rośliny. Rolnicy dostają pełną informację co dzieje się w uprawie. Otrzymują zalecenia związane nie tylko z nawożeniem i odżywieniem roślin, jak to wynika z profilu firmy, ale również uszkodzeniem roślin przez szkodniki czy porażeniem przez choroby. Jak powiedział Krzysztof Oksentowicz, Dyrektor Handlowy Timac Agro Polska, na jednej serwisowanych przez niego plantacji widział rośliny, które z pozoru wyglądały „dobrze”. Po wykopaniu rośliny i ocenie systemu korzeniowego okazało się, że rośliny rzepaku w prawdzie rozbudowały część nadziemną, ale mają słaby system korzeniowy. Stało się tak, gdyż zabrakło regulacji pokroju roślin.

TOP Serwis w praktyce

Projekt „Top Serwis” powstał w 2017 i obejmuje serwisy plantacji na terenie całego kraju. Przeprowadzany jest kilkakrotnie podczas trwania sezonu wegetacyjnego w różnych uprawach w newralgicznych fazach rozwoju rośliny dla budowania plonu. Otwierającym sezon 2020/2021 był serwis rzepaku ozimego w dniach 20-23 października. Jak podkreślił pomysłodawca projektu, Krzysztof Oksentowicz, w ciągu 4 dni roboczych zespół firmy Timac Agro Polska wykonał 1212 serwisów pól, gdzie z każdego pola pobierano 3 rośliny z 3 miejsc, czyli 9 roślin. Na każdym polu badanych było ponad 30 parametrów, które mają znaczenie dla przezimowania roślin i budowania plonu. Dzięki takiemu podejściu, doradcy mogą zapewnić kompleksowe doradztwo. Na podstawie zgromadzonych danych tworzone są zalecenia uprawowe przez dr hab. Witolda Szczepaniaka, prof. UPP oraz managerów firmy. Jak wspomniał profesor Szczepaniak takiej ilości danych w tak krótkim czasie nie jest w stanie zdobyć żadna jednostka naukowa, co podkreśla skalę projektu. Dzięki takiemu podejściu można zaobserwować ważne etapy w budowaniu plonu. Jak podkreślił profesor w doradztwie nie należy ograniczać się tylko do samej rośliny, ale również do problemów występujących na polu. Dzięki informacjom zebranym podczas projektu rolnik dostaje poradę doraźną, którą może wykorzystać natychmiastowo, ale również informację długofalową, co pomoże w unikaniu błędów w następnych sezonach wegetacyjnych. Jak wspomniał profesor Szczepaniak dobrym przykładem jest niskie pH roślin. Doraźnie rolnik może zastosować odpowiednie nawożenie wapniem w trakcie trwania sezonu wegetacyjnego, co wpłynie na budowanie plonu już w tym sezonie wegetacyjnym. Natomiast w dłuższym odstępie czasowym może dokonać regulacji odczynu gleby, co będzie miało wpływ na plon roślin następczych.

Wnioski z serwisu rzepaku na sezon 2020-2021

Serwisy pól rzepaku przeprowadzone w całej Polsce w dniach 21-23 października pozwoliły zebrać i opracować dane odnośnie kondycji tej uprawy przed zimą. Data ta została wybrana ze względu na fakt, że rzepak buduje plon głównie jesienią. Zalecenia, jakie przekazali doradcy gospodarstwom, na których dokonano przeglądu plantacji dają szanse na zwiększenie przezimowania roślin, jak również lepszy stan wiosną. Jednym z parametrów, na który należy zwrócić uwagę, jest odżywienie azotem, bowiem jest wiele plantacji, które wykazywały niedobór azotu. Niezwykle ważna jest akumulacja tego pierwiastka w roślinie w okresie jesieni, co pozwala na szybszą regenerację po zimie. Niedożywione rośliny mają utrudnione zadanie, szczególnie ze względu na termin wiosennego stosowania nawozów azotowych, czyli 1 marca. Na podstawie serwisowanych pól stwierdzono 20% plantacji, które wykazywały niedobory tego pierwiastka. Specjaliści Timac Agro Polska zalecają również lustrację pod kątem niedoboru boru. W wielu miejscach kraju istnieje potrzeba uzupełnienia tych mikroelementów. Warto również zwrócić uwagę na porażenie przez choroby, szczególnie suchą zgniliznę kapustnych. Dużym problemem były również zbytnio wyniesione szyjki korzeniowe, co było spowodowane brakiem lub niewystarczającą regulacją pokroju. Zbyt wyniesione szyjki korzeniowe stają się bardziej podatne na uszkodzenia mrozowe, co wpływa na ich przezimowanie. Wreszcie należy zwrócić uwagę na system korzeniowy, który powinien być rozbudowany. Nawet w obficie rozbudowanej części nadziemnej zdarzają się przypadki, gdzie rośliny mają słabo wykształcony system korzeniowy. Eksperci Timac Agro Polska zalecają wykopanie roślin i przyjrzenie się części podziemnej.

Przygotowała
Dr inż. Aleksandra Wieremczuk

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x