W Polsce inflacja we wrześniu przyspieszyła do 17,2 proc. w skali roku z 16,1 proc. w sierpniu – podał w piątek GUS w swoich tzw. szybkich wyliczeniach. Jest to najwyższy poziom inflacji od lutego 1977 roku. Średnia prognoz ekonomistów wskazywała na wzrost inflacji do 16,5 proc.
W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,6 proc.
Najszybciej drożały w ciągu roku nośniki energii, szcególnie opał. Ich ceny wzrosły o 44,2 proc. rok do roku, po zwyżce o 40,3 proc. w sierpniu.
Ceny żywności szły w górę szybciej od ogólnego wskaźnika inflacji, a ich wzrost wyniósł 19,3 proc. w skali roku po zwyżce o 17,5 proc. w sierpniu (r/r). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny żywności wzrosły o 1,7 proc.
Dane na temat rosnących cen są analizowane przez Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła w październiku 2021 r. walkę z inflacją poprzez rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych. Od tamtego czasu stopa referencyjna NBP wzrosła z 0,1 proc. do 7,25 proc. (stopa lpmbardowa), co przełożyło się na wzrost kosztów pieniądza, ale też oprocentowania lokat.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: GUS