czwartek, 19 września, 2024
spot_img

Indonezja planuje zwiększyć mandat dotyczący biopaliw do B50

Olej z palmy oleistej stanowi ok. 35% ogólnoświatowej produkcji olejów roślinnych, co może być zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że do 2006 r. to olej sojowy był najpopularniejszym olejem roślinnym.

Uprawa oleju palmowego jest tańsza od produkcji pozostałych olejów

Ze względu na wysoką wydajność upraw palmy oleistej, produkcja oleju palmowego jest o wiele tańsza od produkcji pozostałych olejów, a jego szczególne właściwości pozwalają na łatwy proces przetwarzania. Z tego powodu olej palmowy możemy obecnie znaleźć prawie wszędzie: w naszym jedzeniu (zwłaszcza w jedzeniu przetworzonym i przekąskach), paszach dla zwierząt, kosmetykach, środkach czystości, biopaliwach, świecach.

Z 1 ha upraw otrzymuje się aż 3,8 t oleju palmowego, a tylko 0,5 t oleju sojowego

Liczba m2 ziemi potrzebnych do produkcji kilograma olejów roślinnych pokazuje, jak bardzo wydajna jest uprawa palmy oleistej. Z hektara uprawy można uzyskać 3,8 tony oleju palmowego, 0,8 tony oleju rzepakowego, 0,7 tony oleju słonecznikowego i 0,5 oleju sojowego.

Indonezja jest największym producentem oleju palmowego na świecie

Indonezja, będąca największym na świecie producentem oleju palmowego (razem z Malezją produkują 85% śwaitowego oleju palmowego), posiada najwyższe na świecie uprawnienia w zakresie mieszanek biopaliwowych – B35. Ustępujący rząd prezydenta Joko Widodo planuje w przyszłym roku zwiększyć mandat do B40. Kolejny prezydent Prabowo Subianto obiecuje zwiększenie mandatu do B50, co ograniczy eksport oleju sojowego.

Indonezja chce zwiększyć udział biopaliwa w dieslu do 50%

Obecna administracja zleciła Departamentowi Energii, producentom ropy naftowej i innym zainteresowanym stronom przeprowadzenie testów statystycznych składu B50. Następnie odbędą się próby transportowe, które trwają zwykle rok, a Ministerstwo Rolnictwa dokonuje oceny produkcji i zapasów. Jednak proces ten będzie wymagał inwestycji w zakłady przetwórcze.

Największe w kraju stowarzyszenie producentów oleju palmowego GAPKI ostrzega, że wzrost udziału biopaliw ograniczy eksport i spowoduje straty w budżecie kraju w obliczu stagnacji przemysłu.

W związku z wprowadzeniem wysokich wymogów w zakresie biopaliw i obowiązkową sprzedażą oleju na rynku krajowym, od 2019 r. spożycie oleju palmowego w kraju wzrosło średnio o 7,6%, podczas gdy produkcja wzrosła zaledwie o 1%.

Producenci oleju palmowego i eksporterzy są przeciw

Stowarzyszenie nie widzi potrzeby zwiększania mandatu w kontekście niskich cen oleju napędowego. W tym roku w ramach mandatu B35 zużyte zostanie 11 mln ton surowego oleju palmowego, natomiast w ramach B40 zużycie wzrośnie do 14 mln ton, a w ramach B50 wyniesie 18 mln ton, co negatywnie wpłynie na krajowy olej i eksportu, a także dochody budżetu.

Eksperci sugerują zwiększenie produkcji i przyspieszenie programu ponownego zalesiania przez drobnych rolników lub utworzenie specjalnej strefy surowców do biodiesla przed zwiększeniem mandatu.

Przypomnijmy, że Indonezja planuje zwiększyć produkcję biodiesla z oleju palmowego z 13 do 16 mln kilolitrów.

Źródło: graintrade, Centrum Edukacji Obywatelskiej

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x