czwartek, 22 lutego, 2024

HORSCH PrecisionSpray – technologia dla profesjonalistów

spot_img

Presja w sektorze ochrony roślin rośnie poprzez przepisy unijne, które niosą ze sobą nowe ograniczenia, zwiększając wymogi stawiane producentom maszyn rolniczych. Aktualne rozwiązania techniczne w zakresie precyzyjnej ochrony roślin poprawiają precyzje aplikowania (pokrycie roślin), co pozytywnie wpływa na ograniczenie środków chemicznych.

System modulacji szerokości impulsu – na czym polega?

System, który coraz częściej jest wprowadzany w opryskiwaczach o najwyższym poziomie
technologicznym to tak zwany system modulacji szerokości impulsu (PWM).

Modulacja szerokości impulsów to system, który przede wszystkim może otwierać i zamykać dysze z wysoką częstotliwością. Odbywa się to przy pomocy małego elektromagnesu, który otwiera i zamyka otwór przy pomocy metalowego tłoka. Częstotliwość, z jaką to się dzieje, jest oznaczona tak zwaną liczbą herców.

Na przykład, jeśli system działa z częstotliwością 10 Hz, dysza otwiera się i zamyka 10 razy w ciągu jednej sekundy. Ponadto system może dostosować czasy otwarcia i zamknięcia w różny sposób w zależności od potrzeb. Przy tak dużej prędkości zamknięcia i otwarcia ciecz wydobywa się z dyszy bez przerwy, ale w praktyce zmienia się jej ilość.

Jak wygląda regulacja dawki?

Cykl zamknięcia i otwarcia nazywamy cyklem pracy. Liczba herców systemu wskazuje zatem okres, w którym można go raz otworzyć i raz zamknąć, a cykl pracy wskazuje, jaki procent czasu jest otwarty a jaki zamknięty. Przy cyklu pracy 0% dysza jest zamknięta. Przy cyklu pracy 50% dysza jest otwarta przez połowę czasu i zamknięta przez połowę czasu. Przy cyklu pracy 100% dysza byłaby zawsze otwarta tak, jak w przypadku konwencjonalnego opryskiwacza. Regulacja dawki odbywa się przez regulację czasu otwarcia dyszy a nie zmianę ciśnienia.

Dzięki zastosowaniu modulacji szerokości impulsu dla ochrony upraw można regulować bezstopniowo ilość cieczy roboczej, zachowując stałe ciśnienie pracy i widma kropli przy jednej i tej samej dyszy. Oznacza to, że nie trzeba już regulować dyszy w miarę wzrostu prędkości jazdy lub dawki oprysku. Dzieje się to automatycznie z modulacją szerokości impulsu poprzez zmianę cyklu pracy.

Precyzja pokrycia nawet na łukach

Z tego wynika kolejna korzyść dla rolnika: nie musi on już dysponować dużą liczbą rozpylaczy, aby mieć odpowiednią konfigurację dla każdej dawki cieczy i prędkości jazdy. Zaletą jest również to, że niezależnie od tego czy prędkość jazdy oraz dawka oprysku się zmienia, to rozkład poprzeczny i wzdłużny zawsze pozostaje stały.

Ponadto system nie jest ograniczony do jednoczesnej zmiany na całej szerokości belki, ale ogranicza się do pojedynczego rozpylacza, co daje szereg kolejnych możliwości, takich jak kompensacja wydatku na łukach. Prędkość belki po stronie wewnętrznej i zewnętrznej, w trakcie jazdy po łuku znacznie się różni.

Dzięki tak zwanej kompensacji krzywej uzyskuje się nowy poziom precyzji. Podczas pokonywania zakrętów dawka oprysku jest zwiększana po zewnętrznej stronie belki polowej i zmniejszana po wewnętrznej stronie. Oznacza to, że nie ma przedawkowania lub niedostatecznego dawkowania środka chemicznego.

Integralność z systemem Horsch Leeb

Modulacja szerokości impulsu to sprzęt, natomiast PrecisionSpray to inteligencja. PrecisionSpray otwiera nowe możliwości przyszłej ochrony upraw. Aby móc zaoferować użytkownikowi nową funkcję w sposób przyjazny dla użytkownika, HORSCH całkowicie zintegrował oprogramowanie systemu modulacji szerokości impulsu ze znanym już interfejsem użytkownika opryskiwaczy HORSCH Leeb. Znajomy interfejs użytkownika zapewnia wygodną obsługę a inteligencja systemu PrecisionSpray oferuje rolnikowi optymalną symbiozę technologii i oczekiwanych rezultatów agronomicznych w ochronie upraw.

spot_img
Filip Michalski
Filip Michalski
Od najmłodszych lat pasjonuję się rolnictwem i techniką z nim związaną a w szczególności tą z ubiegłego wieku. Każdy zabytkowy traktor, kombajn czy inna maszyna to dla mnie kawałek historii rolnictwa, który nieustannie fascynuje i inspiruje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x