środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ograniczony eksport do Chin pogrąża branże trzody chlewnej

spot_img

Nikt nie spodziewał się, że sektor wieprzowiny pogrąży się w takim kryzysie. Okres wakacyjny i luzowanie obostrzeń miało przynieść odbicie od dna na rynku trzody. Tak się jednak nie stało. Hamulcowym do wzrostu cen okazał się ograniczony eksport unijnej wieprzowiny do głównego odbiorcy – Chin.

Konsekwencje ograniczenia importu 

Jak informuje PolPig produkty, które nie zostały wyeksportowane wymagają zmiany zarówno opakowań jak i technologii. Dodatkowo oprócz problemów z niską ceną skupu, unijni producenci świń muszą zmagać się z wysokimi cenami pasz, który związany jest ze wzrostem chińskiego pogłowia trzody chlewnej. Branża wieprzowiny w Chinach generuje straty. Nie sprzyja to dalszemu rozwojowi produkcji, a w wielu przypadkach prowadzi do jej ograniczania. Niektórzy obserwatorzy rynku upatrują w tym możliwość odwrócenia trendu cenowego oraz powrotu unijnej wieprzowiny w większej ilości na chiński rynek.Trudności w sprzedaży żywca wieprzowego na europejskim rynku ciągle są odczuwalne w większości krajów. 

Trend spadkowy nie odpuszcza

W notowaniach ISN, Dania w 34 tygodniu obniżyła ceny skupu tuczników o 5 centów pomimo stabilnej sprzedaży do krajów Południowej Azji. W Hiszpanii wpływ małego zainteresowania eksportem do Chin zaznaczył się spadkiem ceny (-2₵ /kg t/t) po raz dziesiąty z rzędu! Trendu spadkowego cen skupu nie zmieniły rekordowe upały na Półwyspie Iberyjskim, które przyczyniły się do ograniczenia przyrostów zwierząt oraz spadku wagi ubojowej.

We Francji cena skupu kontynuuje stabilny trend od pięciu tygodni, a rolnicy nie mają problemów ze sprzedażą żywca. 

Jedynie Włochy mogą poszczycić się wzrostem cen a to dlatego, że podaż żywca nie nadąża za popytem Ceny skupu z tygodnia na tydzień wzrosły o 2₵ /kg wagi poubojowej. W notowaniach ISN cena skupu tuczników wynosi obecnie 2,05 €/kg (wbc).

Niemcy wyczekują  ożywienia rynku

Jak przekazuje PolPig w Niemczech oczekiwany jest sezonowy wzrost popytu na wieprzowiną w związku z zakończeniem sezonu urlopowego oraz powrotem turystów do kraju. Jedna z niemieckich sieci handlowych zapowiedziała, że od poczynając od lata 2022 zacznie sprzedaż świeżej wieprzowiny pochodzącej wyłącznie ze zwierząt urodzonych, wytuczonych oraz przetworzonych w Niemczech. Nie dotyczy to innych produktów wieprzowych. W dniu 25/08/2021 w notowaniach VEZG cena pozostała jednak na niezmienionym poziomie 1,30 €/kg (wbc).

Polscy hodowcy szorują po dnie

Niestety ceny w krajowych skupach ponownie spadły o 10 groszy.  Wielu producentom świń coraz trudniej utrzymać płynność finansową. Obecnie za klasę E zakłady płacą 6,20 zł/kg (wbc). 

źródło:polpig

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x