Co znajdziesz w artykule?
Wielu winiarzy stanęło w obliczu wyczerpujących warunków w 2021 roku, głównie z powodu silnych mrozów i zaciekłych walk z pleśnią, ale w miarę zbliżania się zbiorów nadal istnieje optymizm co do jakości winogron, które przetrwały. Copa Cogeca przewiduje, że zbiory będą mniejsze i będą trwać krócej w porównaniu z poprzednim sezonem.
Mniej ale lepszej jakości
Szacuje się, że produkcja wina we Włoszech, Francji i Hiszpanii wyniesie około 117,3 mln hektolitrów, o 18% mniej w porównaniu do roku 2020/21. Oprócz wiosennych przymrozków, które zdziesiątkowały ok. 30% upraw we Francji i północnych Włoszech, grad, susze a choroby dodatkowo zaostrzyły straty. Jednak pomimo zmienności i niepewnych warunków klimatycznych, jakość winogron jest znacznie wyższa i dobrze wróży winom gatunkowym.
Włochy – 9% spadek
Szacuje się, że we Włoszech produkcja wina waha się od minimum 43,7 mln i maksymalnie 45,00 mln hektolitrów, odnotowując 9% spadek. Zmienne warunki klimatyczne od wiosennych przymrozków po letnie gradobicia, burze i susza spowodowała nawet znaczne różnice jakościowe i ilościowe pomiędzy sąsiednimi obszarami uprawy winorośli. Wiele obszarów w północnych i środkowych Włoszech mocno dotknęły wiosenne przymrozki, które zniszczyły około 40% nowych pąków kwiatowych. Mimo wszystko, perspektywy dla białego wina są bardzo dobre.
Francja – największy spadek produkcji w UE
Francja prognozuje największy spadek bo aż 29% w porównaniu z rokiem 2020/21. Zbiory prawdopodobnie nie przekroczą 33,3 miliona hektolitrów. Wiosenne przymrozki, które zdziesiątkowały ok. 30% upraw w kraju, w połączeniu z chorobami roślin ze względu na letnią wilgotność wpłyną na historycznie niskie zbiory, gorsze do tych z lat 1991/2017 i porównywalnych z 1977.
Hiszpania – zbiory świetnej jakości ale mało
Hiszpania przewiduje zbiory w wysokości 39,5 mln hektolitrów, o 7 mln hektolitrów mniej niż ostatni, który zanotował 46,5 mln hektolitrów. Zbiory rozpoczęły się bardzo owoce dobrej jakości, ale oczekuje się, że będą krótkie, szczególnie ze względu na letnią suszę oraz sporadyczne wypadki mrozu i gradu.
W Niemczech spadek w Portugalii wzrost
Oczekuje się, że w Niemczech zbiory wyniosą poniżej 9 milionów hektolitrów i poniżej 10-letniej średniej wydajności. Częściowe straty w plonach będą spowodowane chorobami grzybowymi, wiosennymi przymrozki i gradem. 2021 to jednak obiecujący rok dla win musujących. Portugalia zaś jest jedynym krajem, w którym spodziewany jest, choć niewielki bo 1 procentowy wzrost. Oczekuje się, że spadki produkcji na Azorach, Minho i Lizbonie zostaną zrekompensowane przez wzrost w regionach uprawy winorośli Douro i Porto oraz Terras de Cystersów. W związku z tymi wzrostami oczekuje się win dobrej jakości. Węgry natomiast spodziewają się plonów w zakresie od 2,5 do 3 milionów hektolitrów.