czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Gwarancje i ustawa o gospodarstwach na finiszu?

spot_imgspot_img

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda potwierdził, że projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych już w czerwcu powinien trafić do konsultacji międzyresortowych. 

– Ustawa jest już na końcu doprecyzowania zapisów, zawiera zapisy długo oczekiwane przez rolników, reguluje kwestie spadków, przejmowania gospodarstw rolnych. Ma też być zachętą dla młodych rolników do pozostawania na wsi i do prowadzenia gospodarstw – zapewnia Minister Grzegorz Puda.  

Fundusz gwarancyjny dla rolników

Ważne jest też to, że w ramach konsultowanej ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych Ministerstwo Rolnictwa zamierza stworzyć fundusz gwarancyjny, który zabezpieczać ma rolników np. w sytuacjach, w których nie otrzymują oni zapłaty od wielkich koncernów z którymi podpisali umowy na dostarczanie produktów rolno-spożywczych. 

Gospodarstwo podmiotem zobowiązań 

Ponadto projektowana ustawa, zgodnie z wcześniejszymi wyjaśnieniami Ministra Grzegorza Pudy, ma też przenieść ciężar zobowiązań prawnych z konkretnych rolników na ich gospodarstwa, tak by były one podmiotami np. w przypadku realizacji projektów i wniosków z dofinansowaniem z funduszy Unii Europejskiej. Ma to znaczenie w sytuacjach gdy dochodzi do zmiany właściciela gospodarstwa (np. z ojca na syna), podczas trwania realizacji projektu, co w obecnej sytuacji mogło doprowadzać do prawnych komplikacji i ostatecznie do konieczności zwrotu pozyskanych pieniędzy. 
Po międzyresortowych konsultacjach projekt ustawy musi zyskać akceptację Rządu, a następnie Sejmu i Senatu RP. 

Źródła i foto: PR Pogram 1, TVN24 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x