sobota, 24 lutego, 2024

Ptasia grypa w kolejnych miejscach w Polsce

spot_img

Pomimo intensywnych działań związanych z likwidacją wcześniejszych ognisk grypy ptaków i nacisku na bezwzględne wdrażanie zasad bezpieczeństwa przez hodowców, choroba ta pojawia się w kolejnych miejscach w Polsce. W dniach 29 stycznia – 1 lutego 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie 5 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu (czyli 16 od początku bieżącego roku).

Lisewo – woj. kujawsko-pomorskie

Ognisko HPAI nr 12 w 2021 r. potwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 25 129 kur reprodukcyjnych w miejscowości Lisewo (gmina Lisewo, powiat chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie). Próbki do badań laboratoryjnych pobrano w związku z informacją o zwiększonej śmiertelności w stadzie. Jak informuje GIW jest to ognisko wtórne do ogniska HPAI nr 9 w 2021 r. stwierdzonego 25 stycznia br. w tej samej miejscowości.

Mielno – Wielkopolska

Ognisko HPAI nr 13 w 2021 r. wykryto w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 85 232 sztuk drobiu (w tym: 63 112 kogutków rzeźnych oraz 22 120 kaczek). Hodowla zlokalizowana jest w miejscowości Mielno (gmina Mieleszyn, powiat gnieźnieński, woj. wielkopolskie). Próbki do badań laboratoryjnych pobrano po otrzymaniu informacji o niepokojących objawach nerwowych i o zwiększonej śmiertelności drobiu.

Żodyń – Wielkopolska 

Ognisko HPAI nr 14 w 2021 r. stwierdzono na podstawie wyników badań z 1 lutego 2021 r. wykonanych w laboratorium  PIWet-PIB w Puławach w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 13 865 indyków rzeźnych w wieku 12 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Żodyń (gmina Siedlec, powiat wolsztyński, woj. wielkopolskie), na terenie obszaru zagrożonego ustanowionego w związku ze stwierdzeniem ogniska nr 8 w 2021 r. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po informacji o spadku pobierania paszy i wody w stadzie.

Józefów – woj. łódzkie

Kolejne ognisko HPAI nr 15 w 2021 r. wykryto w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 38 002 indyków rzeźnych w wieku 13 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Józefów (gmina Wróblew, powiat sieradzki, woj. łódzkie). Próbki do badań laboratoryjnych pobrano po informacji o zwiększonej śmiertelności ptaków i  zmniejszeniu pobierania wody przez stado.

Losy – woj. warmińsko-mazurskie

16 ognisko HPAI w 2021 r. wykryto w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 23 560 indyków rzeźnych w wieku 4-21 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Losy (gmina Lubawa, powiat iławski, woj. warmińsko-mazurskie). Próbki do badań laboratoryjnych pobrano po informacjach o zwiększonej śmiertelności ptaków i po wykryciu zmniejszonego pobierania wody i paszy.

Nastąpiła likwidacja hodowli

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę wdrożono  procedury zwalczania grypy ptaków przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Procedura obejmuje  wybicie drobiu i unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym, przeprowadzenie dezynfekcji wstępnej, a także wyznaczenie obszarów: zapowietrzonego i zagrożonego w promieniu 10 km wokół ognisk HPAI.

Źródło: GIW
Foto: Pixabay
 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x