piątek, 23 lutego, 2024

Grupa Ciech przejmuje hiszpańską spółkę Proplan

spot_img

Polski producent środków ochrony roślin Ciech Sarzyna nabył 75 proc. akcji hiszpańskiej spółki Proplan za kwotę 33,5 mln euro od dotychczasowych akcjonariuszy – osób fizycznych. Proplan jest dostawcą generycznych środków ochrony roślin. Posiada ponad 120 rejestracjami środków i pełną kontrolę nad procesami z tym związanymi. Proplan cały czas rozwija swoje portfolio, a nad uzyskaniem nowych rejestracji pracuje na 5 kontynentach. Już w 2018 roku liczba nowych rejestracji wzrośnie o 18 nowych produktów. Firma działa głównie na rynku hiszpańskim, dostarcza również środki ochrony roślin m.in. do Francji, Włoch, Australii oraz krajów afrykańskich. W planach jest również wejście na rynek Ameryki Południowej. 2017 rok dla hiszpańskiego producenta zamknął się z przychodami na poziomie ok. 16 mln euro przy wysokiej rentowności, a w ciągu ostatnich czterech latach wartość sprzedaży została podwojona. Zamknięcie transakcji przejęcia spółki Proplan planowane jest na trzeci kwartał bieżącego roku.

Jakie korzyści z nabycia akcji przez Ciech

Przejęcie na pewno umocni pozycję polskiego producenta na światowym rynku środków ochrony roślin. Warto zaznaczyć, że hiszpańska spółka obecna jest na trzech kontynentach, co daje dostęp polskiej Spółki do nowych rynków zbytu, w szczególności Hiszpanii, jak również innych krajów Europy Południowej, Australii, Afryki czy Ameryki Południowej. Proces rejestracji i wprowadzania środków ochrony roślin jest bardzo czasochłonny i trwa zwykle od 3 do 5 lat. Wraz z przejęciem Ciech zyskuje dostęp do ponadto 120 rejestracji produktów, przejmuje cały portfel substancji aktywnych oraz pakiet toczących się już rejestracji, co znacząco zwiększy ofertę oraz geograficzny zasięg działania. Również prowadzenie badań i przygotowywanie dokumentacji jest bardzo kosztowne, co oznacza duże oszczędności. Zwiększy się również dostęp do infrastruktury rozwojowo-badawczej. Przejęcie zwiększa również atrakcyjność Spółki Ciech w poszukiwaniu partnerów w procesie pozyskiwania praw do nowych substancji czynnych oaz rejestracji produktów na nowych rynkach.

Jak wygląda globalny rynek?

Globalny rynek środków ochrony roślin charakteryzuje stabilny wzrost i wysoka rentowność. Według przeprowadzonych analiz rynek ŚOR będzie rósł w stabilnym tempie o ok. 2 proc. w ciągu roku w najbliższych 5-7 latach, by 2025 roku osiągnąć wartość ok. 65 mld dolarów. Rynek producentów generycznych będzie rósł szybciej bo w tempie ok. 4 proc rocznie. Jest to szansa zarówno dla polskiego Ciecha, jak również hiszpańskiego Proplanu. OW

spot_img
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x