niedziela, 24 listopada, 2024
spot_img

Glifosat na ściernisko – pierwszy etap zwalczania chwastów

spot_img
Advertisement

Samosiewy zbóż i rzepaku to narastający problem, szczególnie w uprawach uproszczonych, zwłaszcza w tych technologiach, gdzie uprawki ograniczają się jedynie do wąskiego pasa, czyli w zyskującej coraz większe grono zwolenników uprawie pasowej.

W takich technologiach uprawy roli zwalczanie samosiewów jest prawie niemożliwe bez stosowania glifosatu. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu wszelkich warunków, które wpłyną na wysoką skuteczność zabiegu.

Uprawa pożniwna to za mało

Skuteczne ograniczanie presji chwastów to podstawa do dalszego prowadzenia plantacji i uzyskania dobrych wyników w plonowaniu. Konkurencja ze strony roślin niepożądanych jest szczególnie groźna na pierwszych etapach rozwojowych każdej rośliny uprawnej. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie stanowiska, nie tylko pod względem doprawienia roli i zapewnienia optymalnych warunków do siewu i wchodów, jak również ograniczenie presji chwastów na tyle, na ile to możliwe.

W dobie cyklicznie występujących okresów niedoboru wody popularność zdobywają tzw. uproszczone systemy uprawy roli. Przy licznych zaletach, do których chociażby można zaliczyć ograniczanie parowania wody z gleby czy minimalizowanie zjawiska erozji, nie sposób zapomnieć o wadach czy też ograniczeniach, jakie niosą za sobą systemy uprawy bez użycia pługa. Jednym z najważniejszych wyzwań w takim systemie uprawy jest walka z samosiewami oraz innymi chwastami. Przy czym dochodzi także do kompensacji gatunków szczególnie trudnych do zwalczania, jak na przykład bodziszek drobny.

Glifosat na ściernisko

W sytuacji gdy od zbioru przedplonu do siewu uprawy następczej, jak to często bywa np. w uprawie rzepaku ozimego po pszenicy ozimej, zdecydowanie brakuje czasu na zespół uprawek pożniwnych i mechaniczne zwalczenie samosiewów.

Szybkim i efektywnym rozwiązaniem w takich przypadkach jest wykorzystanie metody chemicznej poprzez aplikację nieselektywnego herbicydu. Obecnie zarejestrowana jest do tego celu jedna substancja czynna, czyli glifosat. Jest to substancja o działaniu układowym, pobierana przez wszystkie zielone części rośliny. Jako typowo nalistny herbicyd, jego działanie zależne jest od właściwej aplikacji na rośliny i odpowiednich warunków podczas zabiegu i w następnych dniach po zabiegu.

Halvetic – skuteczność i prostota użytkowania

Odpowiedzią na poprawę efektywności stosowania glifosatu jest innowacyjny herbicyd Halvetic. W produkcie tym wykorzystano nowoczesną formulację, specjalnie opracowaną na potrzeby podniesienia skuteczności herbicydowej glifosatu, w której to wdrożono innowacyjny, przełomowy i opatentowany multifunkcyjny system adiuwantowy – BGT Better Glyphosate Technology.

Dzięki unikalnej technologii BGT Halvetic to produkt 5w1 jednym. Poza substancją aktywną w swoim składzie ma szereg dodatków, takich jak surfaktanty, adiuwanty, środki przeciwpieniące i substancje wzmacniające działanie, które wpływają na poprawę skuteczności docierania glifosatu do miejsca działania oraz przyspieszają i ułatwiają proces przygotowania cieczy roboczej.

Technologia ta znacząco ogranicza wpływ twardej wody na skuteczność zabiegu herbicydowego oraz daje użytkownikowi dużą niezależność stosowania w różnych pH wody.

Jest to także po prostu produkt wygodny w użyciu. W opakowaniu mamy kompletny zestaw wszelkich komponentów, dlatego Halvetic wystarczy wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego wodą, z zachowaniem wszystkich środków ostrożności i można przystąpić do aplikacji. Jak podaje producent, optymalna ilość wody do zabiegów to 100-150 l/ha, a dawka do zastosowania w przypadku aplikacji na ściernisko wynosi od 2,5 – 4,0 l/ha w zależności od występujących gatunków chwastów.

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x