piątek, 23 maja, 2025

Głęboko aplikowany nawóz ma sens

spot_imgspot_img

Mamy do czynienia z ogromną suszą i historycznie niskimi poziomami wód gruntowych w wielu regionach kraju. Dla lepszego wykorzystania potencjału nawozów mineralnych warto je głęboko aplikować pod rzędy wysiewanych roślin.

Siew kukurydzy w kwietniu

Kwiecień to miesiąc wysiewu kukurydzy. Jest to roślina, która potrafi odwdzięczyć się ogromnym plonem pod warunkiem luksusowego nawożenia zarówno organicznego jak i mineralnego, ale do tego potrzeba też wystarczająco dużo opadów deszczu. Granule nawozu rozsiewane rzutowo mają to do siebie, że potrzebują sporej ilości wody by się rozpuścić i nie wiele mniej by się przemieścić w okolicę systemu korzeniowego. Przy siewie kukurydzy w suchą glebę nie ma to najmniejszego sensu przy obecnej pogodzie.

Zlokalizowane nawożenie

Dlatego producenci siewników do kukurydzy wyposażyli sprzęt w aplikatory ze zlokalizowanym nawożeniem. Granule są podawane obok nasion i nieco głębiej niż głębokość siewu. W sprzyjających warunkach i regularnych opadach deszczu granule się rozpuszczą i system korzeniowy pobierze niezbędne pierwiastki do dalszego wzrostu i rozwoju roślin. Niestety przy ograniczonych opadach i słabych glebach nie ma co marzyć o wysokich i stabilnych plonach, a tym bardziej o szybkim rozpuszczeniu granul.

Zestaw uprawowo-siewny składający się z brony wirnikowej Kuhn HR 304 i mechanicznego siewnika do kukurydzy Kleine Maxicorn S. fot. K. Grzeszczyk

Zmiana podejścia do nawożenia

Odwiedziliśmy jednego z rolników w woj. wielkopolskim, który zmienił system nawożenia pod kukurydzę. Od trzech lat na słabych glebach klasy V i VI jest ona uprawiana w monokulturze i to z dużym powodzeniem. Sukces dobrych plonów nawet dochodzących w dobrych latach do 10 t/ha rolnik upatruje w głębokim deponowaniu nawozów przed wysiewem kukurydzy. Jest to wykonywane agregatem do uprawy pasowej Salvis 3480 z firmy Agro-Masz.

Krój tarczowy przecina wszelkie resztki roślin przed redlicą siewną. Fot. K. Grzeszczyk

Nie ma większego znaczenia czy redlice są ustawione idealnie co 75 cm, może to być kilka czy kilkanaście cm w prawo lub lewo od sianych rzędów roślin kukurydzy. Agregat do uprawy pasowej na chwilę obecną jest wykorzystywany tylko do aplikacji nawozu. Sprzęt może jednocześnie wysiewać dwa różne gatunki nawozów mineralnych. Z przedniego zbiornika wysiewa się np. nawóz wieloskładnikowy, a z drugiego zbiornika nawóz azotowy.

Ich umieszczenie w glebie na głębokości 25-28 cm powoduje to, że system korzeniowy będzie zmuszony szukać pokarmu, z głębszych warstw gleby. Tam jest zdecydowanie więcej wilgoci i wody, która pozwoli się szybciej i łatwiej oraz bez żadnych strat rozpuścić nawozom granulowanym. 

Wysiew w osobnym przejeździe 

Siew kukurydzy na chwilę obecną jest realizowany w osobnym przejeździe, ale podobnie jak przy nawożeniu jest stosowana nawigacja do automatycznego prowadzenia równoległego ciągnika. Tym sposobem jest zachowana powtarzalność przejazdów i wysianie nasion w okolicy głęboko zdeponowanych granul. Dodatkowo agregat uprawowo-siewny składający się z brony wirnikowej Kuhn HR 304 i mechanicznego 4-rzędowego siewnika do kukurydzy Kleine Maxicorn M jest wyposażony w aplikator nawozów, którym można deponować granule np. fosforanu amonu obok sianych rzędów.

Zawieszany na hydropaku mechaniczny siewnik do kukurydzy w pozycji transportowej nie obciążana mocno TUZ ciągnika. Fot. K. Grzeszczyk

Przemyślana strategia nawożenia 

Cała strategia nawożenia jest podejmowana w zależności od warunków polowych i zasobów wody oraz spodziewanego plonu. Jak powszechnie wiadomo na piaskach nie zbuduje się rekordowych plonów, ale głębokie nawożenie pozwoli na ok. 2 tygodnie zachować rośliny kukurydzy w lepszym turgorze jak przy standardowym nawożeniu.

Takie rozwiązanie pozwoli przeczekać w lepszej kondycji do opadu deszczu. Jeżeli to nie nastąpi to rośliny zaczną usychać i będą szybciej gotowe do zbioru. Wtedy się okaże, czy warto było głęboko deponować nawozy mineralne. Kilkuletnie doświadczenia z taką strategią nawożenia zaowocują w kolejnym roku zakupem siewnika do agregatu do uprawy pasowej i wykonanie uprawy, nawożenia i siewu w jednym przejeździe. 

spot_img
Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x