czwartek, 22 lutego, 2024

Gigantyczne podwyżki za wydanie świadectwa zdrowia

spot_img

Z niemałym szokiem obudzili się dziś rolnicy, którzy ubiegają się o świadectwo zdrowia dla świń. Stawka z kilkunastu złotych poszybowała do ponad stu. Zdaniem rolników to kolejny gwóźdź do trumny dla lokalnych gospodarstw.

10 razy więcej za wydanie świadectwa zdrowia

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną kontrola zwierząt przeznaczonych do wywozu, handlu lub przemieszczania w celach niehandlowych albo umieszczenia na rynku krajowym trwające nie dłużej niż godzinę będzie kosztowała 112,80 zł. Z kolei kontrola trwająca dłużej niż godzinę będzie kosztowała 112,80 zł za pierwszą godzinę i 14,10 zł za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny.  

Kolejny cios dla lokalnych gospodarstw

Jeszcze do niedawna stawka za kontrolę podstawową wynosiła 10 zł dla  grup świń od 1 do 10 szt., każda następna była dodatkowo liczona np.:

● od 11-20 szt. – za 1 zł/szt., 

● od 21-50  – za 0,75 zł/szt. i 

● < 50 szt. – za 0,50 zł/szt.  

Porównując do obecnej stawki 112,80 zł wzrost jest kolosalny, jednak należy zauważyć, że nie uwzględnia to już ceny  za sztukę.  Niemniej jednak to kolejne opłaty, które rolnik musi ponieść. Niestety tak wysoka stawka uderzy w najmniejsze, lokalne gospodarstwa. W przypadku tych dużych przełoży się to oczywiście na dalszy wzrost kosztów produkcji, które w rezultacie zostaną przełożone na konsumenta. Spirala płacowo-cenowa nadal się rozpędza..

źródło: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Eryk
Eryk
1 rok temu

To są normalnie pojeby pierdole te hodowanie świń

andrzej
andrzej
1 rok temu

musimy się złożyć na zarybienie odry kto jak nie chłop ma to zrobić ale rozliczymy się przy urnie

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x