wtorek, 15 października, 2024
spot_img

Gigantyczne dynie z Podlasia! Ile ważyła największa dynia?

spot_img

– Dwa lata temu miałem 605 kg,a rok wcześniej – 531 kg. To były jak do tej pory moje dwie największe dynie – mówi pan Adam Jurczuk. Istok w gminie Narew – to tam rosną prawdodpobnie największe dynie w Podlaskiem. 

Pan Adam dyniami-gigantami zajmuje się od 2017 roku 

– W pierwszych latach osiągały wagę około 200 kg, ale rosły w winnym miejscu. Teraz zmieniłem miejsce i są dużo większe – zauważa. 

Hodowla takich okazów to niełatwa i czasochłonna sprawa

– Musimy wybrać dobre nasionko, wyhodować odpowiednią sadzonkę, którą później przesadzamy do gruntu. Ziemia też musi być dobrze przygotowana. Jesienią stosuję obornik, bo naturalny nawóz jest najlepszy. Można oczywiście posiłkować się sztucznymi. Wiosną, kiedy jest już cieplej, pod koniec kwietnia albo na początku maja, wysadzamy roślinę do gruntu. I wtedy zaczyna się zabawa. Musimy opiekować się tą dynią i licz, że wyrośnie jak największa. Oczywiście trzeba też stosować środki ochrony roślin, by zabezpieczyć  przed mszycami, grzybami – po to, abyliście przetrwały jak najdłużej, bo to z liści dynia najwięcej pochłania. Im więcej dyń, tym więcej musimy poświecić na nie czasu. Taka dynia potrzebuje dużej ilości wody. Przy moich dwóch, podczas takiej suszy, jak teraz, powinienem zużyć około 2 tysięcy litrów tygodniowo – informuje pan Adam.

Takie dynie-giganty wyrastają ze specjalnych nasion 

– Nasiona pozyskujemy od hodowców, z dużych okazów. Mam w tym roku jedną dynię z nasionka dyni, która w ubiegłym roku osiągnęła wagę 907 kg, a druga dynia jest z nasionka, które zakupiłem w Niemczech. To jest specjalna odmiana, Atlantic Gigant. Żeby był najlepszy efekt, nie możemy sadzić tylko jednej sadzonki. Wysiewamy 3-4 pestki, kiełkujemy, hodujemy sadzonki i widzimy, która najszybciej zaczyna rosnąć, która jest najładniejsza, która ma intensywny zielony kolor. Kiedy przesadzam już do gruntu, to sadzę 2-3 obok siebie, żeby móc obserwować, któranajszybciej się rozwija, która jest lepsza i tę zostawiam – tłumaczy mieszkaniec Istoku.

Pan Adam swoje okazy prezentuje na różnego rodzaju konkursach. To tam warzywne giganty rywalizują o miano „największego” i „najpiękniejszego”. Podczas konkursu dynie są dokładnie sprawdzane przez komisję – czy nie mają jakichś uszkodzeń, czy nie gniją. Podczas takich spotkań „zapaleńcy” wymieniają się informacjami i doświadczeniami.

– Jeżeli wszystko będzie dobrze, jeżeli dyniom nic się nie stanie doczekają do końca sezonu, to pojadę z nimi na konkursy. Z jedną na jeden konkurs, z drugą – na drugi. Pierwszy odbędzie się pod Łodzią, a kolejny, na który planujęsię wybrać, w Powsinie – zapowiada. – Co roku 30-40 osób hoduje takie dynie, ale największych okazów, takich powyżej 200 kg, jest może 20. Waga jest najważniejsza, bo to są konkursy na masę, ale ze wszyskich dyń wybierana jest też dynia, która jest wizualnie najładniejsza – dodaje. 

Z tej dyni zupy nie będzie

Takich rozmiarów dynie nie pochodzą z upraw ekologicznych, więc nie nadają się do spożycia przez ludzi. 

– Zostają przeznaczone na pasze dla bydła, albo służą jako dekoracje – mówi pan Adam Jurczuk. 

spot_imgspot_img
Marta Śliwińska
Marta Śliwińska
Politolog z przypadku, kulturoznawca z zamiłowania i pasji. Przed laty wyjechałam z małej miejscowości do miasta, by znów powrócić na wieś – tym razem do pracy. To wieś i jej mieszkańcy są mi najbliżsi. Twórcy ludowi, artyści, gawędziarze, rolnicy - spotkania niby zwykłe, a jednak niezwykłe. Do takich ludzi chcę wracać, takich ludzi chcę pokazywać innym – szczerych, prawdziwych, pracowitych, z pasją. Wiem, że za każdą napotkaną osobą może kryć się niesamowita historia, która tylko czeka na odkrycie. „Rób to, co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia” – hasło zgoła banalne, ale jakże prawdziwe w moim przypadku.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x