czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Giełdowe kontrakty na zboża zamknęły tydzień na minusie

spot_img

W skali tygodnia 20-27.05.2022 pszenica (nowy zbiór) potaniała w Paryżu o 11,25 euro do 414,75 eur/t, a w minioną środę zbliżyła się nawet do poziomu 400 eur/t. Unijny kontrakt na starą kukurydzę zamknął tydzień ceną 352,25 eur/t, czyli stracił na wartości prawie 12 euro.  

Notowania kontraktów na unijne i amerykańskie zboża mocno spadały do połowy tygodnia reagując na wiadomości, że Rosja rozważa odblokowanie ukraińskiego eksportu żywności drogą morską pod warunkiem zniesienia niektórych sankcji. W podobnym tonie wypowiadał się Boris Johnson. który wcześniej proponował stworzenie korytarza humanitarnego do transportu żywności po Morzu Czarnym ochranianego przez siły międzynarodowe.

Nawet bardzo mglista perspektywa uwolnienia ponad 20 mln ton zbóż wystraszyła inwestorów grających na wzrost cen i zachęciła do sprzedaży kontraktów na zboża. W konsekwencji w ciągu dwóch sesji pszenica potaniała w Paryżu o ponad 20 euro do 404,5 eur/t. Strata starej i nowej kukurydzy była tylko nieco mniejsza, a wycena nowego zbioru spadła poniżej 350 eur/t.

Do spadków przyczyniły się też prognozy doskonałych zbiorów i eksportu zbóż z Rosji. Rosyjski IKAR podniósł w ubiegłym tygodniu swoje prognozy krajowych zbiorów pszenicy do przynajmniej 85 mln ton, a eksport do 39 mln ton w nadchodzącym sezonie.  

W końcówce tygodnia zboża odrobiły część wcześniejszej przeceny

W czwartek i piątek unijna pszenica i kukurydza odbiły w górę po kilku sesjach gwałtownych spadków. Nadzieja na uwolnienie ukraińskich zapasów zmalała, gdy okazało się, że Rosja żąda zniesienia sankcji gospodarczych w zamian za obietnicę odblokowania eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne. Biały Dom stanowczo odrzucił taką możliwość.

Nadal jednak Turcja prowadzi rozmowy z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż. Ukraińskie porty są zablokowane od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a w elewatorach na wyeksportowanie czeka ponad 2 mln ton zbóż. Przed wybuchem wojny Ukraina eksportowała 4-5 mln ton zbóż miesięcznie, a teraz ten eksport jest marginalny.

Rosja korzysta z okazji i już teraz kontraktuje swoje, zapowiadające się bardzo dobrze, nowe zbiory zbóż. Iran podpisał z Rosją umowę na dostawę 5 mln ton pszenicy z 7 mln, które kraj powinien importować w przyszłym sezonie.

Zmiany okresowe notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych – rzut oka na wykresy

Tydzień kończący się 27.05.2022:

RZUT OKA NA WYKRESY (najbliższa seria futures – zamknięcie z 27.05.2022):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Eur
onext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x