sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Francuscy kierowcy coraz częściej tankują alkohol zamiast benzyny

spot_img

Rosnące ceny ropy sprawiają, że kierowcy poszukują alternatywnych, czyli tańszych paliw. We Francji nie jest to trudne, ponieważ wiele stacji paliw oferuje różne rodzaje benzyn. Od standardowych (bez alkoholu), po te zawierające 85% etanolu.

Koszt zakupu benzyny we Francji jest o 1/3 wyższy niż rok temu, a cena standardowej benzyny SP98 i SP95 przekracza 2 euro za litr. Ceny benzyn o zawartości etanolu E10 (10% etanolu) do E85 (do 85% etanolu) również wzrosły, ale paliwa te korzystają ze zniżek (są bardziej ekologiczne). E10 to zdecydowanie najpopularniejsza mieszanka. Cena tej benzyny jest ledwie kilka eurocentów niższa od SP98 i SP95, ale jest powszechnie dostępna i kompatybilna ze standardowymi silnikami. Zastosowanie E85 (85% alkoholu) wymaga już pojazdów fabrycznie przystosowanych lub kupna zestawu do konwersji. Coraz więcej francuskich kierowców inwestuje w takie technologie, ponieważ ulgi podatkowe sprawiają, że E85 jest o połowę tańsza niż inne mieszanki. Dostępność również się poprawia — 30% stacji oferuje teraz to biopaliwo.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: agweb

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x