Bieżący rok dał popalić hodowcom trzody chlewnej. Ceny za żywiec są najniższe w historii. Wiele gospodarzy zmuszonych jest do dopłacenia nawet kilkudziesięciu złotych przy skupie żywca jeśli w ogóle dojdzie do sprzedaży bowiem opóźnienia w dostawach sięgają nawet 3 tygodni. W tych niepewnych czasach firma Gobarto uruchomiła internetowy kalkulator opłacalności hodowli tucznika.
Bezpłatne narzędzie obliczy rentowność chowu
Opłacalność produkcji trzody chlewnej można obliczyć wchodząc na stronę internetową www.gobarto500.pl/kalkulator. W odpowiednich miejscach należy wpisać konkretne liczby w odpowiednich polach na stronie internetowej i to wszystko. Kalkulator ten nie różni się mechanizmem działania od takich typu narzędzi jak np. kalkulator kredytowy dostępny w Internecie. Plusem w tym wszystkim jest to, że narzędzie jest bezpłatne i mogą korzystać z niego wszyscy zainteresowani
Narzędzie przygotowane przez ekspertów
Opłacalność produkcji trzody była i jest kluczowym tematem w naszych rozmowach z hodowcami czy osobami zainteresowanymi rozpoczęciem hodowli trzody w programie Gobarto500. Kalkulator to narzędzie, które ma pomóc hodowcy ocenić rentowność własnej produkcji, wskazując jednocześnie ewentualny kierunek rozwoju – mówi Jacek Jagiełłowicz, prezes Agro Gobarto Sp. z o.o. (spółka należąca do Grupy Gobarto), jeden z pomysłodawców kalkulatora.
Jakie parametry są brane pod uwagę przy obliczaniu dochodu lub straty finansowej?
- cena zakupu warchlaka
- wskaźnik FCR (zużycie paszy/kg przyrostu),
- odsetek upadków zwierząt,
- waga sprzedaży tucznika (kg wagi żywej/szt.),
- liczba sprzedanych tuczników,
- cena paszy,
- waga wstawienia warchlaka (kg/szt.),
- koszty weterynaryjne, koszty energii, wody, remontów, drobnych napraw, podatki opłaty,ubezpieczenia oraz koszty finansowe, np. związane z obsługą kredytu/ów.
Jedynie czego nie uwzględnia kalkulator to koszt robocizny.
O progu zyskowności mogą decydować nawet bardzo niewielkie zmiany
– W powszechnej opinii utarło się, że poza kosztem warchlaków kluczową sprawą dla opłacalności hodowli zwierząt jest cena paszy. W rzeczywistości rentowność zależy także od wielu innych czynników. Najbardziej istotny jest jednak fakt, że o osiągnięciu progu zyskowności mogą decydować nawet bardzo niewielkie zmiany niektórych składników kosztu produkcji. I to właśnie bardzo dobrze pokazuje nasz kalkulator. Najważniejsze, to uczciwe wpisanie rzeczywistych kosztów i parametrów produkcji – dodaje Jacek Jagiełłowicz.
Obecnie panująca sytuacja w Polsce postawiła wielu hodowców pod kreską. Niekorzystne ceny, które utrzymują się od kilku miesięcy z każdym tygodniem spadają do jeszcze niższych poziomów. Stworzenie kalkulatora ma pomóc hodowcom w ustaleniu warunków, które musiałyby zaistnieć, aby hodowla była znowu opłacalna. Dzięki temu, kalkulator może posłużyć jako narzędzie do prognozowania o co w aktualnych realiach bardzo ciężko.
Maria Chmal
źródło:gobarto500.pl
zdj:pixabay.com
na ile wiarygodny jest ten kalkulator? jest tyle zmiennych, których nie można przewidzieć