środa, 22 marca, 2023
spot_img

Fatalne skutki rządowej decyzji

spot_imgspot_img

Czy sprzedawcy kwiatów i zniczy odzyskają pieniądze?

Ogłoszona w piątek (30 października br.) po godz. 15.00 przez Premiera Mateusza Morawieckiego decyzja o zamknięciu cmentarzy w dniach: 31.10.2020-2.11.2020 wywołała w całym kraju wielki chaos. Wielu ludzi na wsiach i w miastach pospiesznie – w piątkowy wieczór – zmieniało plany i odwiedzało groby swoich bliskich. Na tego rodzaju wizyty ludzie mieli zamiast trzech dni, jedynie kilka godzin.

Co z handlowcami?

Najbardziej jednak w skutek tej nagłej i niezapowiedzianej rządowej decyzji, ucierpiały tysiące lokalnych przedsiębiorców sprzedających na cmentarzach kwiaty i znicze. Dla nich to rządowa decyzja jest prawdziwym ekonomicznym ciosem. Nie mogą oni bowiem sprzedać wyhodowanych na tę okazję kwiatów. Podobnie jest ze zniczami. Dodajmy, że dla wielu z nich dochód ze sprzedaży kwiatów i zniczy to warunek utrzymania i przeżycia przez kilka następnych miesięcy.

Czy pomoc będzie skuteczna?

Reakcja władz na wywołany przez siebie kryzys i towarzyszące mu społeczne oburzenie nastąpiła dopiero wczoraj (1 listopada br.) w godzinach popołudniowych. Wtedy to na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pojawiła się informacja o tym, że producenci i sprzedawcy chryzantem doniczkowych będą mogli ubiegać się o pomoc finansową.

Wsparcie adresowane jest do mikroprzedsiębiorstw, małych albo średnich przedsiębiorstw,, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie
31 października – 2 listopada poniosły straty.

ARiMR ma udzielać wsparcia posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia.

Wnioski do końca tygodnia!

Żeby skorzystać z tego rodzaju wsparcia przedsiębiorca musi wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument taki należy złożyć do 6 listopadado kierownika Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem.

Poszukiwani odbiorcy chryzantem

Wkrótce na swojej stronie internetowej ARiMR ogłosi też  informację o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne. Zainteresowane podmioty mają przygotować zgłoszenia, w których określą liczbę chryzantem, którą zamierzają odebrać. Tego rodzaju deklaracje należy przekazywać w terminie do 12 listopada 2020 r. kierownikom biur powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce preferowanego odbioru kwiatów. Odbiór kwiatów musi zostać potwierdzony na piśmie lub w formie elektronicznego dokumentu.

Reszta kwiatów do utylizacji

Chryzantemy, które nie zostaną odebrane do 16 listopada 2020 r. muszą zostać niezwłocznie oddane podmiotom zajmującym się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Na posiadaczy chryzantem nałożono też obowiązek udokumentowania oddania kwiatów takiemu podmiotowi w formie pisemnej lub elektronicznej w biurach powiatowych ARiMR 30 listopada 2020 r.

Stawki i kwot wsparcia nie ustalono

Ponadto posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma prawo do złożenia  oświadczenia i zaświadczenia dotyczącego pomocy de minimis. Wysokość stawki pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie podana w rozporządzeniu dotyczącym tego wsparcia. Planuje się, że  pomoc będzie wypłacona do31 grudnia 2020 r.


Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x