Co znajdziesz w artykule?
Indeks cen mięsa FAO, który naśladuje zachowanie światowych cen większości gatunków mięsa wynosił we wrześniu średnio 119,6 punktów, odnotowując skromny wzrost 0,4 proc. w porównaniu z sierpniem.
Światowe ceny mięsa są o blisko 5% wyższe w skali roku
Od początku tego roku wartość indeksu wzrosła o nico ponad 7 proc., a w stosunku do wartości sprzed roku o blisko 5 proc..
Za wzrost indeksu cen mięsa odpowiada droższy we wrześniu drób
Wzrost indeksu był spowodowany wyższymi cenami mięsa drobiowego, przede wszystkim odzwierciedlającym silny popyt importowy na brazylijskie mięso drobiowe po złagodzeniu ograniczeń handlowych związanych z chorobą Newcastle.
Ceny mięsa wołowego i wieprzowego pozostawały stabilne, a mięso owcze potaniało
Tymczasem międzynarodowe ceny mięsa wołowego pozostały stabilne, ponieważ dostawy z wiodących krajów produkcyjnych były wystarczające, aby zaspokoić globalny popyt na import.
Podobnie, światowe ceny mięsa wieprzowego nie zmieniły się, a globalne dostawy odpowiednio pokrywały zwiększony popyt, w tym wyższą sprzedaż krajową w Unii Europejskiej.
Natomiast międzynarodowe ceny mięsa owczego spadły nieznacznie, głównie ze względu na utrzymujący się słaby popyt na import z Chin.
Indeks cen mięsa FAO – wykres
SPRAWDŹ TAKŻE: Jakie są aktualne ceny bydła w skupach? Ile za żywiec?
Źródło: FAO