środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Expose Premiera Mateusza Morawieckiego – co ze środowiskiem rolniczym?

spot_img

Oczywistą rzeczą jest zainteresowanie środowisk rolniczych planowanymi na najbliższą przyszłość, posunięciami Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego tak istotne są tezy zawarte w jednym z ważniejszych wystąpień Premiera, czyli jego sejmowym expose wygłaszanym na rozpoczęcie kolejnej sejmowej kadencji. Wystąpienie Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego nastąpiło podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Krajowe i europejskie przedsięwzięcia

Mowa Premiera obfitowała w szereg interesujących planów i koncepcji z zakresu inwestycji komunikacyjnych, transportowych i infrastrukturalnych, od projektów takich jak: realizacja przekopu  Mierzei Wiślanej, tunelu do Świnoujścia, budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, budowy Via Baltica, Via Carpatia, po budowę ponad 100 obwodnic oraz remonty setek dworców, szpitali i szkół.
Do tego wszystkiego Premier Morawiecki dodał ambitny program modernizacji i rozbudowy połączeń kolejowych oraz inwestycje w energetykę odnawialną i konwencjonalną.

 

Jeden rolniczy temat

Niestety, z lekkim rozczarowaniem mógłby spotkać się każdy słuchacz oczekujący równie szerokiej palety programowych ofert skierowanych do rolników, producentów rolnych i innych około rolniczych branż.
W tym przypadku Premier Mateusz Morawiecki skupił się jedynie na kwestii  wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników względem dopłat udzielanych w Niemczech czy we Francji.
W tym kontekście, Premier zapewnił, że w nadchodzącym czasie podjęte zostaną działania zmierzające do przekonania unijnych instytucji  do zastosowania korzystnych dla zmian w tej sprawie. Premier Morawiecki dodał także, że działania rządu muszą być jak najlepsze dla polskiej wsi, dla małych, średnich i większych gospodarstw rolnych w Polsce.

 

Głosy opozycji

Tak skrótowe podjęcie tematu rolnictwa nie umknęło uwadze parlamentarzystów opozycji.
Podczas sejmowej dyskusji wskazywano między innymi na brak informacji o działaniach rządu dotyczących suszy, zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF), przeciwdziałania skutkom zmian klimatu, dochodowości rolnictwa, ubezpieczeniach rolnych, a także o postępach prac na holdingiem spożywczym. W czasie debaty głos zabrało kilkudziesięciu posłów, a blisko 200 zgłosiło się do zadawania pytań Prezesowi Rady Ministrów.

 

Votum zaufania i Minister Rolnictwa

Ostatecznie Sejm udzielił Votum zaufania Rządowi Premiera Mateusza Morawieckiego większością 237 głosów wobec 214 przeciwnych i 3 wstrzymujących.
Dodamy, że Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, tekę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na następną kadencję, powierzył dotychczasowemu szefowi resortu , Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródło: www.sejm.gov.pl
Foto:  www.sejm.gov.pl www.flickr.com

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników