wtorek, 5 grudnia, 2023
spot_img

Ewidencja Nawożenia Azotem już w eAgronom!

spot_imgspot_img

Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku w ramach nowej Dyrektywy Azotanowej dla wielu rolników mogą okazać się skomplikowane. Warunków jest sporo, a wiele czynników jest uzależnionych od wielkości i charakteru gospodarstwa rolnego. Program dla rolników eAgronom właśnie udostępnił nową funkcjonalność, która pozwala rolnikom na przygotowanie Ewidencji Nawożenia Azotem zgodnej z przepisami w ustawie. Plan Nawożenia Azotem pojawi się już wkrótce.

„Widzimy ogromne zapotrzebowanie wśród rolników na dobry program do prowadzenia gospodarstwa rolnego, który umożliwi łatwe dostosowanie się do wymogów nowego Programu Azotanowego. Dzięki prowadzeniu ewidencji nawożenia azotem, która już jest dostępna w aplikacji Agronom oraz tworzeniu planu nawożenia azotem nad którym obecnie pracujemy, rolnicy będą mogli w łatwy sposób prowadzić swoje gospodarstwa, nie martwiąc się, że podczas kontroli dostaną mandat za niedostosowanie się do reguł nowej Dyrektywy.” – przekonuje Robin Saluoks, założyciel eAgronom.

Ewidencja Nawożenia Azotem już w eAgronom

Nowa funkcja w aplikacji eAgronom ma ułatwić dostosowanie się do przepisów nowej Dyrektywy Azotanowej. Pierwsze kroki w kierunku pełnej zgodności z Programem Azotanowym zostały już wykonane. Użytkownicy eAgronom mogą już przygotować ewidencję nawożenia azotem według wzoru z Dyrektywy. Dodatkowo, program pokazuje szczegółowe informacje o danym polu i wskazuje jakie jest zapotrzebowanie nawożenia dla konkretnej działki. Rolnicy mogą dodawać informacje, modyfikować oraz zapisać ewidencję w pliku Excel.

Ewidencja powinna zawierać listę zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem tj. data nawożenia, uprawę, powierzchnię upraw, powierzchnię zastosowania nawozu, rodzaj nawozu i zawartość azotu, dawkę zastosowanego azotu na ha i na całą powierzchnię uprawy. Pola z dużym nachyleniem terenu powinny również, zawierać informację o dacie przyorania lub zmieszania nawozu naturalnego z glebą. ewidencja nawożenia azotem w programie eAgronom spełnia te wymogi.

W bliskiej przyszłości w eAgronom powiją się następujące zmiany:

  • Rekomendacje nawożenia azotem według limitów podanych w Dyrektywie
  • Plan nawożenia azotem w możliwością wydrukowania
  • Moduł planowania zabiegów – tak by potrzeby nawożenia były łatwiej widoczne

Program Azotanowy

Program Azotanowy stawia za cel walkę z zanieczyszczeniami i przeciwdziałaniu przekraczaniu przyjętego poziomu azotanów. Rolnicy, którzy do tej pory wykorzystywali duże ilości azotu na swoich polach, wielokrotnie przekraczając zapotrzebowanie danej uprawy teraz będą musieli dostosować się nowych maksymalnych dawek azotu dla poszczególnych upraw (przy nawozach naturalnych dawka to nadal 170kg N/ha). Działanie to często prowadziło do odparowania azotu do atmosfery, przez co rolnik nie tylko tracił pieniądze wydane na nawóz, ale również na inwestycji w uprawę, która znacznie zmniejszała swoją wydajność i dawała niższe plony.

Warto przypomnieć, że nowy obowiązek prowadzenia ewidencji nawożenia azotem obejmuje wszystkie gospodarstwa powyżej 10 ha lub powyżej 10 DJP oraz bardzo duże gospodarstwa mające powyżej 40 tys. stanowisk dla drobiu lub ponad 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

eAgronom to program dla rolników, który ułatwia prowadzenie gospodarstwa

Rolnicy, przy pomocy telefonu, tabletu lub komputera, mogą zarządzać i nadzorować swoim gospodarstwem, pracownikami oraz polami. eAgronom jest przede wszystkim skierowany do rolników zarządzających gospodarstwami +100ha, mimo to wśród użytkowników nie brakuje również sadowników czy hodowców zwierząt na mniejszej przestrzeni. Program przechowuje wszystkie dane w jednym miejscu, dzięki czemu rolnicy mają możliwość szerszego wglądu w swoje pola. Inne podejście do planowania upraw pozwala rolnikom korzystającym z eAgronom zmniejszać koszty i odnotować znaczne korzyści finansowe. Korzystanie z aplikacji jest zupełnie bezpłatne przez pierwsze 14 dni.

 

 

źródło: mat. eAgronom

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników