sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Europejscy plantatorzy buraka cukrowego zyskali nowego prezesa

spot_img

Na początku czerwca w Gdańsku odbył się 46 Kongres Europejskich Plantatorów Buraka Cukrowego. Przeanalizowano główne problemy ekonomiczne i polityczne, z jakimi boryka się obecnie uprawa buraka cukrowego w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania ryzykiem, polityki handlowej, kwestii związanych z Europejskim Zielonym Ładem oraz konsekwencji wojny na Ukrainie.

Plantatorzy przechodzą od jednego kryzysu do drugiego. 

Podczas wystąpień, ówczesny prezydent CIBE Franck Sander gorzko ocenił fakty

“Po kryzysie kwotowym nastąpił kryzys Covid-19, następnie kryzys energetyczny i kryzys związany z inwazją Rosji na Ukrainę i jej dramatycznymi skutkami dla kosztów produkcji, nie wspominając o powracającym ryzyku związanym z ochroną upraw buraka cukrowego” 

Dodał jednak, że wzrost światowych cen cukru jest jednak dobrym sygnałem dla cen krajowych w UE na nadchodzący sezon. Plantatorzy wiążą z tym duże nadzieje. Liczą, że wyższe ceny na rynku UE pozwolą na odzyskanie pewnej rentowności w kolejnym sezonie. Jest to niezwykle istotne po latach niskich cen.

Uprawa buraka może pomóc w walce ze zmianami klimatu

W rozmowach wybrzmiało również znaczenie buraka cukrowego w gospodarce. Obecnie nie jest już tylko postrzegany jako element spożywczy i pasza. Burak cukrowy nadaje się do produkcji kosmetyków, chemikaliów, farmaceutyków, żeli hydro alkoholowych, bioetanolu do produkcji paliw, biogazu, biomateriałów oraz 

“W wielu regionach Europy burak cukrowy odgrywa ważną rolę w płodozmianie i może w znacznym stopniu przyczynić się do sprostania wyzwaniu, jakim jest rolnictwo niskoemisyjne. Europejski burak cukrowy może pomóc w sprostaniu wyzwaniom związanym z żywnością, energią i zmianami klimatu. W tym celu musi on pozostać atrakcyjny, a nasz sektor powinien otrzymać niezbędne narzędzia i wsparcie, aby mógł skutecznie reagować na te wyzwania” – podkreślił Franck Sander.

Na kongresie ustalono rezolucje, z którymi można zapoznać się TUTAJ

Nowy prezes CIBE

Franck Sandera zakończył swoją prezydenturę wraz z zakończeniem Kongresu. Nowym prezesem CIBE został Marcel Jehaes na kolejne dwa lata. Gratulujemy i życzymy realizacji założonych planów!

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x