poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Emerytury dla rolników będą wyższe. O ile?

spot_img

Rząd chce sprawić aby emerytury dla rolników były wyższe. Obecnie emerytura podstawowa wynosi 1084,58 zł, a najniższa emerytura – 1338,44 zł. Te dysproporcje widoczne już  od kilku lat mają zostać zniwelowane za pomocą noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Emerytura podstawowa rolników zostanie wyrównana z minimalną

Proponowana zmiana ubezpieczenia społecznego rolników sprowadza się do powiązania wysokości emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych.  Emerytura podstawowa stanowi podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych, gdyż świadczenia te wypłaca się w kwocie odpowiadającej iloczynowi wskaźnika wymiaru ustalanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i aktualnej emerytury podstawowej. Obecnie emerytura podstawowa (od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1084,58 zł) jest znacząco niższa od najniższej emerytury (od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1338,44 zł). Zaproponowane w przedmiotowym projekcie ustawy rozwiązanie pozwoli zrekompensować świadczeniobiorcom ich oczekiwania, w trakcie przyszłorocznej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. 

Według zapowiedzi Rządu W 2023 roku emerytura podstawowa, od której zależy wysokość wypłat z KRUS, zostanie podwyższona z 1084,58 zł do 1588,44 zł. Jak można się domyślać, wzrosną też składki na KRUS. 

Powstanie mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej składki 

Projekt przewiduje również możliwość uzyskiwania dodatku do emerytur rolniczych na zasadach zbliżonych do zasad na jakich jest ustalana wysokość części składkowej świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. Rozwiązanie to czyni zadość licznym postulatom zgłaszanym przez rolników i organizacje rolnicze, których zdaniem krzywdzące jest to, iż osoby opłacające podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub składkę dodatkową z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych, nie uzyskują z tego tytułu rekompensaty podczas ustalania prawa do emerytury rolniczej.

Zmiany mają wejść w życie w 2023 r.

źródło: Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
Leszek
1 rok temu

Obudzili się przed wyborami?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x