piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Ekstremalne zjawiska pogodowe obniżyły plony pszenicy i kukurydzy w Rosji

spot_img

Gorące, suche i nadmiernie wilgotne warunki położyły kres kilkuletnim rekordowo wysokim plonom zbóż ozimych i kukurydzy na ziarno w Rosji –informuje wrześniowe wydanie Biuletynu MARS JRC (KE) poświęconego Rosji.

Gorąca pogoda w czerwcu miała wpływ na plony zbóż ozimych, szczególnie w regionach południowo-zachodnich, podczas gdy utrzymujące się w lipcu i sierpniu deszcze w Nadwołżańskim Okręgu Federalnym przerwały zbiory i wpłynęły na jakość ziarna. Gorące i suche warunki negatywnie wpłynęły na potencjał plonów zbóż jarych w dużej części europejskiej Rosji, ale ważne regiony produkcyjne w azjatyckiej Rosji skorzystały na ponadprzeciętnych opadach deszczu, w wyniku których jęczmień i pszenica jara osiągnęły średnie lub nieco ponadprzeciętne plony, chociaż jakość uległa pogorszeniu pod wpływem deszczu podczas zbiorów. Zimny ​​start, po którym następuje gorące i suche lato, negatywnie wpłynął na plony kukurydzy.

Zbiory pszenicy i jęczmienia są na ukończeniu, a kukurydzy są zaawansowane w 1/3

Na dzień 27 września szacowano, że zbiory pszenicy w Rosji w zostały ukończone w 88%, co dało produkcję 80,9 mln ton, jęczmień – 89% – 16,7 mln ton, kukurydza – 31% – 3,4 mln ton i rzepak – 68% – 3,9 mln ton.

Rosyjskie zbiory pszenicy oszacowano na niespełna 83 mln ton

W raporcie Komisji Europejskiej MARS Global Outlook on Russia szacuje się, że cała produkcja pszenicy w sezonie 2024/2025 wyniesie 82,9 mln ton (-11% r/r), w tym pszenicy ozimej 53,1 mln ton (-17%) i pszenicy jarej 29,8 mln ton (+1% rok do roku).

Produkcja jęczmienia została oszacowana na 20 mln ton (-6 proc.), w tym jęczmienia ozimego na 2,6 mln ton (-12 proc.) i jęczmienia jarego na 17,5 mln ton (-5 proc.).

Produkcja kukurydzy jest prognozowana na 13,8 mln ton (-24 proc..).

Zasiewy ozime w Rosji zaawansowane są w 50%

Dotychczasowa powierzchnia zasiewów zbóż ozimych i roślin oleistych pod zbiory w 2025 roku wyniosła w Rosji 9,7 mln ha, co odpowiada 49% planowanej powierzchni.

SPRAWDŹ TAKŻE: DOSZCZĘTNIE ZMROŻONY RZEPAK! Fatalne skutki przymrozków [ZDJĘCIA]

Źródło: KE

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x