piątek, 2 maja, 2025
spot_img

Eksport rosyjskiej pszenicy skokowo wzrósł do Afryki i Bliskiego Wschodu

spot_imgspot_img

Eksperci z Federalnej Państwowej Instytucji Budżetowej „COK AIC” przeanalizowali eksport produktów zbożowych w pierwszym kwartale 2025 roku i poinformowali, jakie rosyjskie uprawy cieszą się popytem na rynkach różnych krajów, a także zwrócili uwagę na aktualne trendy w eksporcie rosyjskiego zboża.

Dostawy pszenicy do niektórych regionów wzrosły kilkukrotnie w pierwszym kwartale 2025 roku

W Afryce wiele krajów zwiększyło import rosyjskiej pszenicy

Wolumen dostaw do Nigerii wzrósł 5-krotnie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i osiągnął 262 tys. ton. Maroko zwiększyło import rosyjskiej pszenicy dwukrotnie do 174 tys. ton, Mozambik – do 73,8 tys. ton (11,7 raza), Kamerun – do 50 tys. ton (2,2 raza), Burundi – do 30,5 tys. ton (9,6 raza), Demokratyczna Republika Konga – do 23,8 tys. ton (w pierwszym kwartale 2024 r. nie było żadnych dostaw). Po raz pierwszy od 2022 roku Rosja wyeksportowała pszenicę do Togo. Wolumen dostaw wyniósł 27 tys. ton.

W kilku krajach Bliskiego Wschodu również zaobserwowano wzrost zakupów rosyjskiej pszenicy

Tym samym do Libanu wysłano 3 razy więcej towarów niż w pierwszym kwartale 2024 r. – 149 tys. ton. W pierwszym kwartale 2025 r. do Iraku wysłano dwukrotnie więcej pszenicy niż w całym 2024 r., co świadczy o rosnącym popycie na rosyjskie zboże w tym kraju. Izrael zwiększył również import pszenicy z Rosji: dostawy w pierwszym kwartale tego roku wyniosły 216,4 tys. ton, czyli były o 11% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dane te świadczą zarówno o znacznym wzroście rosyjskiego eksportu w wielu regionach, przejawiającym się zwiększeniem wolumenu dostaw, jak i o intensywnym wzroście, wyrażającym się w dywersyfikacji rynków zbytu.

Rosyjska kukurydza płynie do Azji Wschodniej

Eksport zboża do Republiki Korei wzrósł 2,2-krotnie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i wyniósł 184,6 tys. ton. Największy wolumen dostaw stanowiła kukurydza – 103,6 tys. ton, a także pszenica – 79,7 tys. ton. Japonia również zwiększyła tempo zakupów rosyjskiej kukurydzy, importując 10,5 tys. ton tego plonu w pierwszym kwartale 2025 r., bez dostaw w tym samym okresie w 2024 r.

Rosyjski eksport głównych zbóż (FAO) – wykres

Źródło: Federalne Centrum Oceny Bezpieczeństwa i Jakości Produktów Rolnych – Federacja Rosyjska, FAO

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x