wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Eksperci FAO obniżają swoje prognozy światowej produkcji i zapasów zbóż

spot_img

Ustalona na 2,768 mld ton, najnowsza prognoza FAO (z 06.10.2022) dotycząca globalnej produkcji zbóż w 2022 r. została obniżona (drugi miesiąc z rzędu) o 5,9 mln ton od września i będzie o 1,7 proc. poniżej wyniku z 2021 r .

Niższa globalna prognoza produkcji zbóż gruboziarnistych stanowi większość całkowitego cięcia w tym miesiącu, ponieważ niesprzyjająca pogoda nadal ograniczała perspektywy plonowania w głównych krajach produkujących. Przy 1,468 mld ton światowa prognoza produkcji zbóż gruboziarnistych na 2022 r. jest o 14,3 miliona ton niższa, miesiąc do miesiąca, i o 2,8 procent mniej rok do roku.

Większość miesięcznego spadku produkcji zbóż jest związana z mniejszymi perspektywami produkcji kukurydzy w Stanach Zjednoczonych i w mniejszym zakresie w UE.

W przeciwieństwie do prognoz dotyczących zbóż gruboziarnistych, prognoza globalnej produkcji pszenicy na 2022 r. została podniesiona od września o 10,2 mln ton i obecnie oczekuje się, że osiągnie nowy rekordowy poziom 787,2 mln ton, czyli o 1,0 procent więcej niż w zeszłym roku. Lepsze niż oczekiwano wyniki zbiorów w Unii Europejskiej, głównie związane z poprawą plonów pszenicy miękkiej, a w Federacji Rosyjskiej, dzięki sprzyjającej pogodzie, stanowią największy udział w tegorocznym wzroście.

Dobra wilgotność gleby w czasie sadzenia i korzystne prognozy dotyczące opadów deszczu również wzmocniły perspektywy produkcji w Australii (drugi wynik w historii). Zmiany te z nawiązką zrekompensowały niewielkie cięcia w stosunku do Argentyny, gdzie ograniczone opady powodują nieznaczne pogorszenie warunków upraw, zapowiadając potencjalnie niższe plony.

Na Ukrainie szacowana produkcja pszenicy pozostaje w tym miesiącu taka sama i wynosi 20 mln ton, czyli o 38 procent mniej niż w poprzednim roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Światowe ceny żywności spadły we wrześniu 6 miesiąc z rzędu

Pomimo rewizji w górę o 2,9 mln ton w październiku, światowe zapasy zbóż na koniec sezonu 2022/23 spadną o 1,6 proc. poniżej poziomu otwarcia, do 848 mln ton.

Opierający się na najnowszych prognozach dotyczących zapasów i zużycia, wskaźnik światowych zapasów zbóż do zużycia w wyniesie 29,7 procent na koniec sezonu 2022/23, czyli mniej niż 31,0 procent w 2021/22, ale nadal będzie stosunkowo wysoki z perspektywy historycznej.

Pszenica – świat

Kukurydza – świat

Andrzej Bąk
Źródło: FAO

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x