niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

eAgronom w Polsce

spot_img

eAgronom zapewnia rolnikom dostęp do intuicyjnej platformy cyfrowej, która znacznie ułatwia codzienne zarządzanie gospodarstwem rolnym. W październiku tego roku, firma zebrała rundę inwestycyjną w wysokości 4 milionów złotych na dalszy rozwój w Polsce oraz podbój zagranicznych rynków. W gronie inwestorów znaleźli się: polski fundusz Black Pearls VC, fundusze z Estonii i Wielkiej Brytanii oraz doradcy zwani aniołami biznesu, którzy budowali sukcesy takich firm jak Skype czy Taxify.

eAgronom to mobilne narzędzie, za pośrednictwem którego rolnicy, przy pomocy smartfonu, tabletu lub komputera, mogą zarządzać i nadzorować gospodarstwo, jego pracowników oraz pola. Skierowana do rolników uprawiających zboża, aplikacja ma na celu umożliwić im łatwiejsze planowanie i zarządzanie. Program przechowuje wszystkie dane w jednym miejscu, dzięki temu rolnicy mają możliwość szerszego wglądu w swoje pola. Inne podejście do planowania upraw pozwala rolnikom korzystający z eAgronom zmniejszać koszty i odnotować znaczne korzyści finansowe.

Dotychczas w Estonii – pierwszym kraju w którym rolnicy zaczęli używać eAgronom – aplikacja pomogła oszczędzić od dziesiątek do setek tysięcy euro rocznie. Obecnie rolnicy w 9 krajach w Europie korzystają z eAgronom, a program jest wykorzystywany do zarządzania w sumie ponad 700 000 hektarami upraw. eAgronom w Polsce W Polsce oraz więcej rolników dostrzega potencjał programów do zarządzania gospodarstwem, i choć wśród użytkowników eAgronom przodują gospodarstwa o powierzchni powyżej 100ha, jednak nie brakuje również tych mniejszych. Coraz więcej rolników dostrzega potencjał takich narzędzi. Jednym z pierwszych użytkowników eAgronom był Rubert Saluoks -ojciec Robina Saluoksa, jednego z twórców firmy.

W pierwszym roku korzystania (2015) jego ekologiczne gospodarstwo o powierzchni 1300 ha, osiągnęło zysk równy 37 000€, w 2016 roku zanotował już wzrost o 338% w porównaniu do ubiegłego roku. Najnowsze dane z 2017 roku wskazują na zysk w wysokości 381 000€. Sam Rubert przyznaje, że program do zarządzania gospodarstwem wprowadził wiele pozytywnych zmian w jego sposobie prowadzenia biznesu np. podejmowanie trafniejszych decyzji w doborze upraw oraz elastyczne planowanie harmonogramu prac na polu. Jak również, zmniejszenie liczby przebytych km w samochodzie wokół swoich pól z 60 000 na 40 000 w ciągu roku i zaoszczędzeniu na paliwie, kończąc na uzyskaniu dodatkowego, wolnego czasu dla siebie i rodziny.

Tworzony przez rolników, dla rolników

Wielu pracowników firmy eAgronom posiada rolnicze korzenie, wychowywali się na wsi i doskonale zdają sobie sprawę z wyzwań współczesnej agrokultury. Dlatego, cały zespół jest bardzo zmotywowany i pracuje nad poprawą komfortu życia rolników. Korzystanie z programu do zarządzania gospodarstwem ma prowadzić do zadowolenia z zarobków oraz zwiększenia wolnego czasu, który rolnicy będą mogli poświęcić na rozwój biznesu lub spędzić z rodzinami. Polska jest dla nas szczególnym rynkiem ze względu na bardzo dużą powierzchnię rolną, gdzie gospodarstwa są rozdrobnione, co również wpływa na charakter rolnictwa. – mówi Robin Saluoks, założyciel eAgronom – Nieustannie zbieramy uwagi od polskich rolników i dostosowujemy nasz program do ich potrzeb. Staramy się pozytywnie wpłynąć na ich pracę, zmniejszając koszty, obciążenie oraz stres polskich rolników. eAgronom ma im pomóc w stosowaniu się do przepisów jakie nakłada Unia Europejska, jak chociażby nowa dyrektywa Azotanowa, mówiąca o warunkach prawidłowego nawożenia azotu od 1 stycznia 2019 r. – dodaje Robin. – Polscy rolnicy w programie mogą sprawdzić, jakie minerały występują w danym nawozie i prowadzić Ewidencję wszystkich wykorzystanych środków, dzięki temu ich praca jest łatwiejsza.

Założyciele

eAgronom został założony przez Robina Saluoksa i Stenvera Jerkku zaledwie 2 lata temu. Posiadający babcię z Polski – Robin Saluoks- jest młodym, ale doświadczonym przedsiębiorcą – pierwszą odnoszącą sukces firmę założył w wieku 17 lat. Do stworzenia narzędzia eAgronom zainspirowała go praca w gospodarstwie rolnym należącym do jego rodziców. Za swój projekt otrzymał estońską nagrodę Młodego Przedsiębiorcy Roku 2018. Stenver Jerkku stworzył technologiczne zaplecze programu eAgronom, zbudował również zespół inżynierów firmy.

Dzięki dodatkowym funduszom planujemy pójść w kierunku wizji pomagania rolnikom w podejmowaniu trafniejszych decyzji pod względem finansowym i ekologicznym. – mówi Stenver Jerkku. – Środki inwestycyjne wykorzystamy na rozwój modułów analizy agronomicznej i finansowej naszej platformy, aby pomóc obliczyć, w jaki sposób decyzje rolników wpływają na wyniki finansowe.

eAgronom eAgronom eAgronom

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x