wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Dyrektywa w sprawie pestycydów

spot_img

Komisja Europejska zaprasza polskich rolników i producentów rolnych do udziału w konsultacjach publicznych dotyczących formy i skuteczności przepisów unijnej dyrektywy ustalającej ramy działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów. Temat ten budzi wiele sporów. Z jednej strony ważna dla rolników jest skuteczna ochrona upraw przed szkodliwymi organizmami. Na drugim biegunie jest kwestia wpływu chemizacji rolnictwa na zdrowie konsumentów albo np. na przetrwanie ważnych dla rolnictwa i gospodarki populacji pszczół i innych owadów zapylających. 

Opinie do 12 kwietnia br.

Konsultacje trwają od 18 stycznia do 12 kwietnia 2021 r. Komisja Europejska prosi o przekazywanie opinii w sprawie działania dyrektywy, problemów z jej wdrażaniem, egzekwowaniem i stosowaniem, a także możliwych dalszych działań i ich skutków. Dyrektywa w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów (w obecnym stanie prawnym dotyczy środków ochrony roślin) została przyjęta w 2009 r. w celu zmniejszenia ryzyka i wpływu stosowania środków ochrony roślin na zdrowie ludzkie i środowisko. Podstawą jest tu zrównoważone stosowanie pestycydów rozumiane jako kluczowe narzędzie do osiągnięcia celów określonych w strategii „Od pola do stołu”, „Europejskiego Zielonego Ładu” i Wspólnej Polityki Rolnej.

Szczegółowe informacje na temat konsultacji publicznych dostępne są na stronie internetowej Unii Europejskiej pod linkiem: 
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12413-Sustainable-use-of-pesticides-revision-of-the-EU-rules

Źródło: PIORiN
Foto: Pixabay  

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x