sobota, 15 marca, 2025
spot_img

Drożejące euro przeceniło unijne kontrakty, ale wsparło ubiegłotygodniowe notowania zbóż i soi w Chicago

spot_imgspot_img

Na giełdzie w Chicago kontrakty na zboża i kompleks sojowy podrożały w skali tygodnia mimo piątkowej korekty spadkowej. W końcówce tygodnia inwestorzy spekulacyjni realizowali zyski po obu stronach Atlantyku po tym jak Argentyna mocno obniżyła podatki eksportowe. Niższe podatki na argentyńską pszenicę, kukurydzę i soję (też śrutę i olej) automatycznie zwiększają konkurencyjność tego pochodzenia i zmuszą innych dostawców do obniżenia cen.

Tańszy dolar wspierał ostatnio wzrosty amerykańskich kontraktów na zboża i kompleks sojowy. Na rynku walutowym dolar stracił na wartości od czasu zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta z poziomów ok. 1,025 w połowie stycznia do ok. 1,050 w piątek.

W skali tygodnia kukurydza w Chicago podrożała o 0,5% do 191, usd/t (seria najbliższa), kończąc piątek tylko nieco poniżej ponad rocznego szczytu.

Kontrakt najbliższy na pszenicę SRW podrożał w tygodniu o 1,0 do 200,0 usd/t, co oznacza trwającą od połowy grudnia konsolidację wokół 200 usd/t.

Soja zyskała w minionym tygodniu 2,1% do 388,1 usd/t na piątkowym zamknięciu, a na początku tygodnia ustanawiała 3-miesięczne maksima.

Popyt na kukurydzę i soję z USA utrzymuje się na wysokim poziomie

Bilanse amerykańskiej kukurydzy i soi pogarszają się, zwłaszcza po dużej korekcie w dół ostatnich zbiorów w styczniowym raporcie USDA. W USA tygodniowa sprzedaż eksportowa kukurydzy i soi byłą dobra i wyniosła odpowiednio 1,66 mln ton i 1,49 mln ton, ale w przypadku pszenicy spadła do zaledwie 165 tys. ton.

Susza w Argentynie wspiera od ponad miesiąca światowe notowania kukurydzy i soi

Od grudnia w Argentynie panuje gorąca i sucha pogoda, a opady sprzed tygodnia okazały się niewystarczające. Giełda w Buenos Aires w swojej najnowszej cotygodniowym raporcie obniżyła oceny argentyńskiej kukurydzy z „dobrej do doskonałej” o kolejne dziewięć punktów do tylko 30%. W przypadku soi oceny „dobre do doskonałe” obniżyły się o kolejne dziesięć punktów do 22%,

Jednocześnie prognoza zbiorów przycięta została dla obu upraw po 1 mln ton, do 49,6 mln ton – soja i do 49,0 mln ton – kukurydza.

Są szanse na uniknięcie konfliktów handlowych

Ostatnie sugestie Donalda Trumpa dają nadzieję na polubowne zakończenie negocjacji w sprawie ceł z głównymi partnerami handlowymi USA. Może się okazać zatem, że uda się uniknąć wojny celnych i wynikających z tego zawirowań na rynkach. Nadal jednak możliwe są duże perturbacje na rynku w sytuacji braku porozumień z Chinami, Meksykiem i Kanadą.

Giełda Euronext – Paryż

Na giełdzie w Euronext-Paryż (Matif) piątkowa sesja była spadkowa dla obu zbóż i rzepaku. Inwestorzy spekulacyjni realizowali zyski po obu stronach Atlantyku po tym jak Argentyna mocno obniżyła podatki eksportowe. Niższe podatki na argentyńską pszenicę, kukurydzę i soję (też śrutę i olej) automatycznie zwiększają konkurencyjność tego pochodzenia i zmuszą innych dostawców do obniżenia cen. W konsekwencji piątkowej przeceny unijna pszenica i kukurydza wymazały zyski z poprzednich dni i straciły symbolicznie w skali tygodnia. Jednocześnie kontrakt na rzepak pogłębił stratę do blisko 10 euro.

Umocnienie euro jest niekorzystne dla cen kontraktów na Matif

Unijne kontrakty są dodatkowo pod presją wzrostów notowań euro do dolara (2,1% w tygodniu), a na rzepak negatywnie działają spadki na rynku ropy.

Unijna kukurydza oscyluje od wielu miesięcy wokół 210 euro za tonę

Najbliższa seria kukurydzy już od września 2024 roku oscyluje wokół poziomu 210 eur/tonę, w zakresie korytarza wahań 200 – 220 eur/t. W miniony piątek (24.01.2025) termin na marzec 2025 roku kosztował 213,75 eur/t, a kontrakt na dostawę w listopadzie 2025 (nowy zbiór) był o 2,5 euro droższy. W skali miesiąca najbliższa seria kukurydzy podrożała o 4%, korzystając z prawie 9% wybicia analogicznego kontraktu w Chicago.

Ceny unijnej kukurydzy stabilizują się pod wpływem taniego importu z Ukrainy i niezłych zbiorów w UE. Chociaż w skali całej UE zbiory kukurydzy spadły nieco, to we Francji wzrosły o ponad 10%. Jednocześnie zwiększył się w skali roku unijny import kukurydzy, który sięga na 12-go stycznia 10,58 mln ton i wyprzedza tempo z poprzedniego sezonu o 5%. Pochodzenie ukraińskie stanowi 55% całego importu (nieco więcej niż przed rokiem).

Styczeń przyniósł spadek notowań unijnego kontraktu na pszenicę

Kontrakt na pszenicę ma za sobą grudniowe wzrosty, Które wyniosły notowania serii najbliższej na półroczny szczyt (ok. 240 eur/t) 2-go stycznia. W odbiciu pomagały doniesienia o złym stanie upraw ozimych w Rosji. Ceny giełdowe zaczęły jednak mocno spadać w kolejnych tygodniach stycznia pod presją narastającej konkurencji ze strony dostawców pszenicy z Australii i Argentyny (trwają tam lepsze niż rok temu zbiory). W piątek (24.01.2025) stycznia pszenica z dostawą w marcu i kontrakt na nowy zbiór (dostawa we wrześniu 25) wyceniane były na zbliżonym poziomie ok. 226 eur/t.

W II połowie sezonu spowolnienie eksportu z basenu Morza Czarnego może wspierać popyt na pszenicę z innych kierunków

Rosja ogłosiła, że ograniczy eksport pszenicy w okresie od połowy lutego do końca sezonu do tylko 11 mln ton, co sprawia, że miesięczne wysyłki tego zboża będą o połowę mniejsze niż dotychczas. Również zwalnia ukraiński eksport pszenicy, w sytuacji gdy zaawansowanie przekroczyło 10 mln ton z 16,2 mln ton limitu na cały sezon.

Kontrakt na unijny rzepak podlega dużej zmienności

Od połowy listopada pojawiła się podwyższona zmienność na giełdowym rynku rzepaku, a ceny poruszają się w szerokim zakresie 490 – 555 eur/t. W piątek 24 stycznia stary zbiór rzepaku wyceniany był na ok. 522 eur/t po spadku o ponad 8 euro w skali tygodnia, a nasiona z nowych zbiorów kosztowały tylko ok. 487 eur/t. Rynek spodziewa się zatem lepszej dostępności nasion z nowych zbiorów, o czym świadczyć mogą prognozy zapowiadające wzrost areału zasiewów tych upraw w UE i w skali globalnej.

Negatywnie na ceny rzepaku w UE wpływają ostatnie spadki (perspektywa dalszych) notowań ropy i taniejący olej palmowy. Także tańszy dolar, to tańszy import nasion i olejów roślinnych, co obniża ceny na unijnym rynku, tym bardziej po dużym obniżeniu ceł na surowce z Argentyny. Z drugiej jednak strony wsparcie dla cen pochodziło z odbicia w notowaniach soi i kanadyjskiej canoli.

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu – tabela

Wykresy notowań zbóż i nasion oleistych 

Kontrakty giełdowe na zboża

Kontrakty giełdowe na nasiona oleiste

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż (Matif)

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x