Z dniem 20 września br. funkcję Dyrektora Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego powierzono doktorowi inżynierowi Michałowi Rokickiemu. Nowy dyrektor zastąpił na tym stanowisku profesora Henryka Bujaka, którego wcześniej powołano na stanowisko Dyrektora Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.
Wcześniejsza specjalizacja
Dodajmy, że do tej pory dr inż. Michał Rokicki był dyrektorem Pionu Hodowli Roślin w Poznańskiej Hodowli Roślin z siedzibą w Tulcach. Tam pracował m.in. przy realizacji projektu pt. „Nowe kierunki i technologie w hodowli zbóż i roślin strączkowych grubonasiennych dla zrównoważonego rolnictwa”. Integralną częścią tego działania są prace hodowlane zmierzające do uzyskania nowych odmian pszenicy ozimej, jęczmienia, grochu siewnego, łubinu wąskolistnego oraz łubinu żółtego. Priorytetem jest też podwyższenie zdolności przystosowawczych tych gatunków roślin do zmieniającego się klimatu, zwiększenie ich odporności na patogeny, agrofagi i polepszenie ich wartości użytkowej dla przemysłu spożywczego i paszowego.
Nowe odpowiedzialne stanowisko
Natomiast Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin z siedzibą w Radzikowie, woj. mazowieckie prowadzi badania w dziedzinie hodowli i nasiennictwa rolniczych roślin uprawnych. Główne cele działalności tej instytucji to: tworzenie i wykorzystanie postępu biologicznego w hodowli roślin uprawnych, opracowanie nowych elementów technologii produkcji roślin oleistych i korzeniowych oraz przechowalnictwa ziemniaków, gromadzenie i utrzymywanie w stanie żywym zasobów genowych roślin, wytwarzanie materiałów wyjściowych do hodowli twórczej roślin rolniczych.
IHAR-PIB prowadzi działalność w sześciu ośrodkach naukowych: Radzikowie, Boninie, Bydgoszczy, Jadwisinie, Młochowie i Poznaniu. W skład Instytutu wchodzi także sześć Zakładów Doświadczalnych Hodowli i Aklimatyzacji Roślin działających w różnych rejonach kraju. Z dziewięciu Zakładów Doświadczalnych Hodowli i Aklimatyzacji Roślin utworzone zostały w roku 2000 trzy jednoosobowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. IHAR-PIB zatrudnia ponad 500 osób.
Źródła i foto: IHAR-PIB, portal innowacji rzeczo.pl