środa, 28 lutego, 2024

Do kiedy można stosować obornik jesienią 2022?

spot_img

Stosowanie obornika jesienią na gruntach ornych możliwe jest tylko do 31 października. Od tej zasady są jednak określone przypadki w których dopuszczone jest ich dłuższe stosowanie. W jakich sytuacjach można wywieźć obornik na pole po przekroczeniu tej daty?

Do kiedy można stosować obornik jesienią?

Przeczytaj również: Obornik i pomiot kurzy to najcenniejsze nawozy?

Kiedy dopuszczalne jest dłuższe stosowanie obornika? 

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych jest możliwe do 30 listopada tylko w następujących przypadkach:

  • niekorzystnych warunków pogodowych – np. nadmiernego uwilgotnienia gleby, wystąpienia suszy; w tych sytuacjach termin stosowania nawozów to dzień 30 listopada – przepisy programu azotanowego nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków; rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż 31 października;
  • zakładania uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach – wówczas termin stosowania nawozów to koniec jesieni (kalendarzowa jesień trwa do 21 grudnia).

O czym należy pamiętać podczas stosowania obornika jesienią?

W przypadku stosowania obornika pod zakładanie uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach należy pamiętać o tym, że:

  • Dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć 30 kg N/ha,
  • Należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.

Z racji tego, że niesprzyjające warunki pogodowe w dużej mierze występują lokalnie, należy samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki atmosferyczne, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia. A jeśli już na taki krok się zdecydujemy, należy pamiętać, że nawozić możemy wyłącznie do końca listopada.

źródło: MRIRW

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
4 miesięcy temu

Była susza i jak obornik stosować na skałe wszystkim powinni przedłużyc do końca listopada Mam obornik i nie będę mógl wywieźć na pole to chore

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x