poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Do kiedy można stosować obornik jesienią 2022?

-REKLAMA-spot_img

Stosowanie obornika jesienią na gruntach ornych możliwe jest tylko do 31 października. Od tej zasady są jednak określone przypadki w których dopuszczone jest ich dłuższe stosowanie. W jakich sytuacjach można wywieźć obornik na pole po przekroczeniu tej daty?

Do kiedy można stosować obornik jesienią?

Kiedy dopuszczalne jest dłuższe stosowanie obornika? 

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych jest możliwe do 30 listopada tylko w następujących przypadkach:

  • niekorzystnych warunków pogodowych – np. nadmiernego uwilgotnienia gleby, wystąpienia suszy; w tych sytuacjach termin stosowania nawozów to dzień 30 listopada – przepisy programu azotanowego nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków; rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż 31 października;
  • zakładania uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach – wówczas termin stosowania nawozów to koniec jesieni (kalendarzowa jesień trwa do 21 grudnia).

O czym należy pamiętać podczas stosowania obornika jesienią?

W przypadku stosowania obornika pod zakładanie uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach należy pamiętać o tym, że:

  • Dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć 30 kg N/ha,
  • Należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.

Z racji tego, że niesprzyjające warunki pogodowe w dużej mierze występują lokalnie, należy samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki atmosferyczne, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia. A jeśli już na taki krok się zdecydujemy, należy pamiętać, że nawozić możemy wyłącznie do końca listopada.

źródło: MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,041FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,900SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x