Co znajdziesz w artykule?
Już 4 maja br., ruszy tegoroczny nabór wniosków o dofinansowanie dla „Tworzenia grup producentów i organizacji producentów rolnych”. W ramach naboru, dla pojedynczego wnioskodawcy, pozyskać można kwoty w wysokości do 100 tysięcy euro rocznie, przez pięć kolejnych lat!
Nawet 100 tys. euro rocznie!
Wsparcie realizowane jest w formie rocznych płatności, przez okres pierwszych pięciu lat następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. Wysokość wsparcia wynosi: w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto, w drugim – 9 proc., w trzecim – 8 proc., w czwartym – 7 proc., w piątym – 6 proc. Natomiast limit przyznawanych środków finansowych to 100 tysięcy euro w każdym roku pięcioletniego okresu.
Kto może się ubiegać?
Pomoc adresowana jest do nowych grup producentów rolnych, uznanych od 1 czerwca 2021 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Przy czym, grupy te muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. O dofinansowanie mogą także starać się organizacje producentów, uznane na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Wsparcia nie mogą natomiast otrzymać podmioty zrzeszające producentów drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.
Jak się ubiegać?
Wnioski o przyznanie pomocy można będzie składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w okresie od 4 maja do 17 czerwca 2022 r. Dokumenty będzie można dostarczyć osobiście, przesłać pocztą lub złożyć elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.
Pozyskano ponad 637 mln zł!
Wsparcie pochodzi z funduszy Unii Europejskiej, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dodajmy, że do tej pory zorganizowano już dziesięć naborów wniosków o wsparcie na tworzenie grup producentów i organizacji producentów rolnych. Z tej formy pomocy skorzystało 1,2 tysiąca podmiotów, którym z budżetu PROW na lata 2014-2020, ARiMR wypłacił łącznie 637,5 milionów zł. Natomiast, w prowadzonym przez Agencję rejestrze, wpisanych jest aktualnie 738 aktywnych grup producentów rolnych, zrzeszających 9114 członków.
Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay