wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Do 300 tysięcy złotych rekompensaty za klęski żywiołowe lub ASF

spot_img

Rusza nabór wniosków

15 października br. ruszy nabór wniosków od rolników, którzy w swoich gospodarstwach ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi lub wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Anomalie i ASF

O pomoc mogą się ubiegać rolnicy, którzy ponieśli szkody w wyniku co najmniej jednej z następujących klęsk żywiołowych: powodzi, deszczu nawalnego, suszy, wiosennych przymrozków, ujemnych skutków przezimowania, obsunięcia się ziemi, lawin, gradu, huraganów, uderzenia pioruna.
O wsparcie mogą też wnioskować rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii (w drodze decyzji), nakazał zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF.

Warunki przyznania pomocy

Dotacje otrzymać mogą wnioskodawcy, którzy ponieśli straty w roku, w którym składany jest wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających ubieganie się o wsparcie. Wymogiem jest także to, by wysokość strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich, czy hodowlach ryb wyniosła co najmniej 30 procent średniej rocznej produkcji rolnej gospodarstwa. Przy czym straty te muszą dotyczyć tylko tych składników gospodarstw, których odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Dodajmy, że wysokość poniesionych strat, które powstały w gospodarstwach w wyniku klęsk określać będą komisje powołane przez wojewodów.

Natomiast w przypadku wystąpienia ognisk ASF o pomoc ubiegać mogą się ci rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok w celu zwalczania ASF, a w dniu wydania decyzji świnie te stanowiły co najmniej 30 proc. stanu świń będących w posiadaniu wnioskującego gospodarza. Maksymalna kwota wsparcia, którą może otrzymać rolnik to 300 tys. zł. Z tym, że nie może ona przekroczyć poziomu 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Wsparcie finansowane jest z funduszy Unii Europejskiej w  ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” (PROW na lata: 2014-2020).

Na co wydamy środki?

W przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych dotacja może być przyznana na inwestycje odtwarzające zniszczone składniki gospodarstwa, np. na odtworzenie plantacji wieloletnich, sadów, odbudowę zniszczonych budynków czy zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych. Natomiast  rolnik, którego gospodarstwo dotknął ASF, rekompensatę może przeznaczyć na inwestycje niezwiązane z produkcją świń.

Terminy i warunki wsparcia

Wnioski do 31 grudnia 2020 r. przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową. Szczegółowe informacje i dokumentacja dla wnioskodawców dostępna jest na stronie internetowej ARiMR, w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i w oddziałach regionalnych Agencji. Rolnicy mogą też zadawać pytania za pośrednictwem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84.

Źródło: ARiMR

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x