środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Dni Przedsiębiorcy Rolnego w Sielinku

spot_img

16 października w Sielinku koło Opalenicy odbyły się już 15-te Dni Przedsiębiorcy Rolnego, którym towarzyszyło hasło „Innowacyjność warunkiem wzrostu dochodu rolniczego”. Konferencja została podzielona na 3 panele dotyczące produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej i prezentacjom gospodarstw.
Poza tematyką innowacyjności bardzo mocno poruszona została kwestia wpływu dyrektywy azotanowej na funkcjonowanie gospodarstw, o której osobny wykład miał dr hab. Stanisław Grześ. Niestety cały kraj został uznany obszarem OSN i z tego powodu nawożenia mineralnego nie możemy stosować od 15/20/25 października (w zależności od „strefy zagrożenia”) do końca lutego. Stosowanie obornika w gospodarstwach powyżej 10 ha lub 10 DJP będzie obłożone dodatkowymi formalnościami jak posiadanie planu nawożenia azotem i prowadzenia ewidencji zabiegów związanych z nawożeniem azotem.
Dr hab. Witold Szczepaniak przedstawił prezentacje dotyczącą nawożenia roślin uprawnych w kontekście zmian związanych z dyrektywa azotanową, Doktor wyjaśnił jakie problemy mogą spotkać plantatorzy rzepaku, którzy jesienią chcą skorygować nawożenie swoich upraw.
W panelu dotyczącym produkcji zwierzęcej w tym roku mówiono o organizacji produkcji mleka, poprawie efektywności produkcji bydła opasowego, innowacjach w chlewni i bioasekuracji w kontekście ASF.
Bardzo dużym zainteresowaniem gości cieszyła się historia zmiany profilu produkcji z trzody chlewnej na opasy w gospodarstwie Marcina Kurkowiaka z Daszewic pod Poznaniem. / DŚ

Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorccy RolnegoDniPrzedsiębiorcy Rolnego

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników