8 czerwca br. pojawiło się ważne zarządzenie dla dzierżawców długoterminowych. Jakie zmiany przygotowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa względem gospodarstw, którym kończy się dzierżawa w najbliższych dwóch latach?
Okres przedłużenie dzierżawy
Poprzednie zapisy mówiły o tym, że jeśli umowy dzierżawy, których termin wygaśnięcia jest dłuższy niż 1 rok – nie są przedłużane, chyba że z analizy wniosku dzierżawcy wynika, że wcześniejsze przedłużenie umowy jest uzasadnione gospodarczo, np. jeśli dzierżawca uczestniczy lub zamierza przystąpić do realizacji programów pomocowych współfinansowanych lub finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Europejskiego Funduszu Rybackiego). W takim przypadku umowę dzierżawy można było przedłużyć na okres:
- od 5 lat do 15 lat – jeżeli dzierżawcą nieruchomości jest osoba prowadząca gospodarstwo rodzinne w rozumieniu przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego, albo osoba nie mająca więcej niż 40 lat, jeśli nie spełnia wyłącznie wymogu dotyczącego 5- letniego osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego, albo
- od 5 lat do 8 lat – jeżeli dzierżawcą nieruchomości nie jest osoba prowadząca gospodarstwo rodzinne w rozumieniu przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego.
Dzierżawa długoletnia. Co się zmienia?
Obecne przepisy mówią, że umowy dzierżawy, których termin wygaśnięcia jest dłuższy niż 24 miesiące nie będą przedłużane, chyba że z analizy wniosku dzierżawcy wynika, że wcześniejsze przedłużenie umowy jest uzasadnione gospodarczo, tak jak powyżej. W takim przypadku umowa dzierżawy może być przedłużona na okres od 8 lat do 12 lat (z uwzględnieniem okresu pozostającego do wygaśnięcia umowy). Okresy te nie dotyczą spółek hodowli roślin i zwierząt uznanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za strategiczne dla gospodarki narodowej.
źródło:bip.kowr.pl
Zdj: unsplash