poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Deklaracja ministrów dla wsparcia rolnictwa

spot_img

Dziś (25 października br.), na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie, Ministrowie Rolnictwa Grupy Państw Regionu „Trójmorza” podpisali oficjalną deklarację dotyczącą wzajemnej współpracy w zakresie rozwoju i ochrony rolnictwa państw grupy i całej Unii Europejskiej. Podpisanie deklaracji poprzedził dwudniowy cykl rozmów, których organizatorem był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.

Rośliny paszowe i cyfryzacja

– Żywię głębokie przekonanie, że to początek owocnej współpracy wszystkich państw Grupy Regionu „Trójmorza”, czyli krajów leżących pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym – powiedział podczas specjalnej konferencji prasowej Minister Grzegorz Puda. – Dziś podpisany dokument dotyczy współpracy w zakresie wsparcia dla produkcji roślin wysokobiałkowych na potrzeby paszowe, od których rolnictwo w całej Unii Europejskiej jest dramatycznie uzależnione. Stawiać będziemy również na wsparcie rozwoju cyfryzacji i rozwiązań z zakresu rolnictwa precyzyjnego dla zwiększenia jakości gospodarki rolnej przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążeń dla środowiska. Kolejny priorytet to rozwój biotechnologii z perspektywą zastosowania roślin wysokobiałkowych nie tylko w żywieniu zwierząt hodowlanych ale także ludzi. Zależy nam również by działania państw i ministrów rolnictwa naszego regionu były zauważane i brane pod uwagę w Brukseli.

Głos Komisarza Wojciechowskiego 

Wątek przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej dla Unii Europejskiej także był przedmiotem rozmów. Stąd obecność Komisarza Europejskiego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusza Wojciechowskiego, który również wystąpił podczas dzisiejszej konferencji. 

– Rozmowy ministrów i podpisaną dziś deklarację zaliczam do kategorii inicjatyw cennych i bardzo potrzebnych – stwierdził KE Wojciechowski. – I to z kilku powodów. Po pierwsze Unia Europejska rzeczywiście jest poważnie uzależniona od dostaw pasz wysokobiałkowych spoza jej granic, dlatego każda inicjatywa służąca zmianie tego stanu rzeczy jest ważna. Po drugie Państwa „Trójmorza” to grupa krajów, których rolnictwo i ogólnie wieś mocno ucierpiały w skutek sytuacji jaka tu panowała w czaszach komunistycznych. Wtedy wieś na siłę kolektywizowano, czy niszczono tradycyjne gospodarstwa. Rolnicy z tych krajów nie mogli też korzystać z finansowania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, która dostępna była już od 1962 roku. Trzeba zatem różnymi sposobami niwelować negatywne różnice.

Łatwiej z Zielonym Ładem?

Komisarz Janusz Wojciechowski zauważył też, że paradoksalnie niższy poziom intensyfikacji rolnictwa Państw Grupy tzw. „Trójmorza”, w stosunku do pozostałych krajów Unii Europejskiej, to lepszy punkt wyjścia do realizacji wielu założeń nowej WPR, unijnego Nowego Zielonego Ładu, Strategii „Od pola do stołu” czy „O zachowaniu bioróżnorodności”. KE Wojciechowski w tym kontekście wspomniał o potencjalnie mniejszym wysiłku, który należy włożyć we wdrażanie zmian, a także o możliwościach pozyskania środków na powyższe cele. 

Jak zapewniali uczestniczący w rozmowach ministrowie rolnictwa, obecne spotkanie i podpisana deklaracja mają być początkiem wielu działań wspierających rozwój rolnictwa w grupie. 

112 milionów ludzi 

Dodajmy, że Grupa Państw „Trójmorza” (w skrócie 3M, a także 3S, 3SI lub TSI od ang. Three Seas Initiative), to międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W skład grupy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Obszar obejmujący państwa należące do Inicjatywy „Trójmorza” stanowi prawie jedną trzecią całkowitej powierzchni Unii Europejskiej. Mieszka tu ponad 112 milionów ludzi. Powyższa inicjatywa dotyczy min. współpracy gospodarczej i innych relacji między państwami byłego bloku socjalistycznego, niegdyś silnie zdominowanych przez Związek Radziecki, które z uwagi na politykę ZSRR nie mogły swobodnie współpracować. I dopiero po dołączeniu krajów byłego bloku sowieckiego do Unii Europejskiej pojawiły się szanse na rozszerzenie współpracy gospodarczo-politycznej tych państw. 

Źródło i foto: MRiRW

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x