środa, 22 stycznia, 2025

Czym karmić pisklęta kury? Karmienie kurcząt po wykluciu

spot_img

Czym karmić pisklęta kury? To pytanie, które często zadają hodowcy. Dieta kurczaków powinna być zróżnicowana i zbilansowana. Karmienie kurcząt zaraz po wykluciu, a także na późniejszych etapach jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju drobiu. Każdy etap wymaga innego podejścia do karmienia, aby zapewnić im zdrowie, szybki wzrost oraz wydajność produkcji jaj i mięsa. Sprawdź, czym karmić pisklęta kury dla ich prawidłowego rozwoju.

Czym karmić pisklęta kury po wykluciu?

Czym karmić pisklęta kury, aby rozwijały się zdrowo? Właściwe odżywianie jest kluczem do prawidłowego wzrostu, rozwoju i zdrowia piskląt.

Pierwszym stałym pokarmem kurcząt po wykluciu może być specjalna mieszanka paszy o dużej zawartości białka (18-22%) oraz witamin i minerałów. Wapń i fosfor są niezbędne do formowania skorup jaj, wspierają rozwój kości i piór. Witaminy A, D i E wspierają odporność i zdrowie.

Czym karmić pisklęta kury poza paszą? Dietę warto wzbogacić o niewielkie ilości prosa, jajek na twardo, śruty sojowej oraz zielonek, takich jak świeża trawa, mniszek lekarski czy koniczyna. Proso jest lekkostrawne, a śruta sojowa to doskonałe źródło białka roślinnego.

Jeśli zastanawiasz się, czym karmić pisklęta kury, warto pamiętać o tym, że pokarm musi być łatwo przyswajalny i podany w formie rozdrobnionej, aby kurczaki po wykluciu mogły swobodnie jeść. Od początku podajemy pisklętom świeżą wodę, najlepiej przegotowaną.

Odpowiednie nawodnienie jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu małych kurcząt. Regularne pory karmienia i stały dostęp do czystej wody są niezbędne, aby uniknąć problemów zdrowotnych przy karmieniu piskląt po wykluciu. 

Czym karmić pisklęta kury – karmienie kurcząt 4 tygodniowych

Jak karmić małe pisklęta? Kiedy pisklęta osiągają wiek 4 tygodni, ich dieta nadal opiera się na gotowych mieszankach pasz. Nadal najważniejszym składnikiem diety kurcząt jest białko, które wspiera prawidłowy rozwój.

Stopniowo rozszerzamy dietę o warzywa i owoce, takie jak marchew, sałata czy jabłka. Wprowadzamy też większe kawałki oraz ziarna. Dobrym wyborem przy karmieniu kurcząt 4 tygodniowych będzie pszenica i kukurydza. Kukurydza może być źródłem problemów trawiennych więc należy zachować ostrożność podczas karmienia piskląt.

Podawane ziarna, warzywa i owoce powinny być rozdrobnione i dopasowane do wieku piskląt. Kurczaki 4 tygodniowe możemy zacząć wypuszczać na świeże powietrze, gdzie będą miały możliwość samodzielnego zdobywania pokarmu, np. owadów czy trawy.

Zawsze zapewniamy stały dostęp do czystej wody i dbamy o regularność posiłków. 

SPRAWDŹ TAKŻE: OGROMNE OGNISKO PTASIEJ GRYPY! 1,3 miliona kur niosek do wybicia!

Czym karmić kurczaki 8 tygodniowe?

Na tym etapie dieta kurczaków powinna być jak najbardziej zbliżona do diety dorosłych kur, choć wymaga jednak pewnych ograniczeń. System trawienny kurcząt jest już dobrze rozwinięty i możemy wprowadzić grubsze ziarna, np. całe ziarno pszenicy lub jęczmienia.

Dieta powinna być bogata w białko różnego pochodzenia. Możemy wprowadzić mączkę rybną. Kurczakom 8 tygodniowym podajemy więcej świeżych warzyw i owoców, np. cukinię, buraki, kapustę. Na tym etapie możemy całkowicie wypuszczać kurczaki na wolny wybieg, gdzie samodzielnie będą szukały pokarmu.

Pamiętamy o stałym dostępie do świeżej i czystej wody.

Kiedy kwoka zostawia kurczęta?

W naturalnym środowisku kura przestaje się opiekować potomstwem po 6-8 tygodniach od wyklucia. W tym wieku kurczaki są na tyle rozwinięte, że mogą samodzielnie poszukiwać jedzenia i nie potrzebują opieki kwoki. Ten proces odbywa się stopniowo i również uzależniony jest od temperamentu danej kury.

Podsumowanie 

Karmienie piskląt kur to proces, w który warto zainwestować.

Kury są fascynującymi ptakami. Potrafią zapamiętać do 100 różnych twarzy. Komunikują się używając ponad 30 różnych dźwięków. Widzą więcej kolorów niż człowiek. Podczas snu wchodzą w fazę REM, co może świadczyć o tym, że kury marzą. Są towarzyskie i inteligentne.

Najbardziej niesamowitym u kur jest ich instynkt macierzyński. Kura może zaadoptować pisklęta innych gatunków ptaków i wychować jak swoje. Dlatego karmienie piskląt kur to proces, w który warto zainwestować. Na każdym etapie karmienia kurcząt musimy zadbać o ich prawidłowe nawodnienie i regularność posiłków.

Po wykluciu piskląt warto stosować gotowe startery pasz, którą są dopasowane do ich wyjątkowych potrzeb. Na dalszych etapach rozszerzamy dietę kurczaków o naturalne produkty, by zapewnić im zdrowy rozwój. Pamiętajmy o prawidłowym suplementowaniu ważnych składników mineralnych i witamin.

Urozmaicona i odpowiednio zbilansowana dieta jest najlepszym źródłem niezbędnych składników odżywczych. Powinna być zawsze dopasowana do wieku i potrzeb rozwojowych kurcząt, aby wyrosły na zdrowe i silne kury.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Żywienie bydła mlecznego – co należy wiedzieć?

spot_imgspot_img
Karolina Rogowska
Karolina Rogowska
Urodziłam się na wsi położonej w malowniczych Borach Tucholskich. Od małego gzuba pomagałam rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Moją największą pasją jest fotografia, szczególnie tryb makro. Radość sprawia mi uprawa roślin w warunkach domowych. Chciałabym zbudować kwietny ogród w szklarni na własnej działce. Studiowałam dziennikarstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x